Ciastoń "po cichutku" pochowany na Powązkach. Był to skazany generał SB

Generał SB Władysław Ciastoń zmarł 4 czerwca 2021 r. Fot. arch. PAP/Rafał Guz
Generał SB Władysław Ciastoń zmarł 4 czerwca 2021 r. Fot. arch. PAP/Rafał Guz
Władysław Ciastoń spoczął 14 czerwca na warszawskich Powązkach - ujawnił w sieci historyk Michał Kozłowski. Generał Służby Bezpieczeństwa w PRL był jednym z "mózgów" operacji porwania i zabicia ks. Jerzego Popiełuszki.

Pogrzeb generała SB

- Wczoraj po cichutku na Powązkach Wojskowych odbył się pogrzeb gen. Władysława Ciastonia (16 XII 1924-4 VI 2021), wieloletniego funkcjonariusza bezpieki, szefa SB 1981-86. To jeden z głównych podejrzany w sprawie o sprawstwo kierownicze zabójstwa ks. Jerzego Popiełuszki - napisał w mediach społecznościowych Michał Kozłowski, historyk Wojskowego Biura Historycznego im. K. Sosnkowskiego. 

 

Zobacz też: 

Suski nie wytrzymał ws. Turowa. "Opozycja ma mentalność zdrajców"

Lubański: Nie obwiniajcie Krychowiaka! Zawaliła cała drużyna

"Kiedy umiera artysta, zaczynają się żniwa" - smutna prawda o Krzysztofie Krawczyku

Informacja o pogrzebie Ciastonia na tak ważnej nekropolii dla Polski wywołała falę oburzenia. Internauci pytali, jak to możliwe, by w dzisiejszych czasach chowano tam komunistycznych generałów, mimo antykomunistycznej retoryki obozu rządzącego. 

- Pogrzeb na Powązkach Wojskowych oznacza delegację Kompanii Honorowej WP i salwę honorową. Byłem na pogrzebie dalekiego wujka pułkownika i przyjechał autobus z KH. Czy ktoś z MON może potwierdzić obecność Kompanii i salut? - pytał Marcinek Sz. 

- Antykomunizm jest sierotą - skomentował prof. Sławomir Cenckiewicz, dyrektor Wojskowego Biura Historycznego. 

Na pytanie jednego z użytkowników Twittera, kto zezwolił na pogrzeb Ciastonia na warszawskich Powązkach, odpowiedział wicerzecznik PiS Radosław Fogiel. 

- Nikt. Powązki Wojskowe podlegają Zarządowi Cmentarzy Komunalnych w Warszawie, instytucji samorządowej - napisał. Doprecyzował też, że ma na myśli podlegających prezydentowi Rafałowi Trzaskowskiemu "urzędników". 

Kim był Ciastoń?

Władysław Ciastoń od 1947 roku był związany z aparatem bezpieki PRL, pełnił bardzo ważne funkcje w komunistycznym MSW. Po zabójstwie ks. Jerzego Popiełuszki został oskarżony o podżeganie do przestępstwa. W III RP prokuratura postawiła mu zarzut sprawstwa kierowniczego w morderstwie, którego kulisy do dzisiaj nie są w pełni wyjaśnione.

Ciastoń poza tym został skazany w 2019 roku przez sąd prawomocnie na karę dwóch lat więzienia za represjonowanie opozycjonistów - chodziło o bezprawne powołanie ich do wojska w listopadzie 1982 r. Wcieleni w taki sposób przebywali w katorżniczych warunkach w Chełmnie. Wymiar sprawiedliwości uznał, że była to zbrodnia komunistyczna i zbrodnia przeciw ludzkości. 

Nie przegap: 


GW


Lubię to! Skomentuj108 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura