Zaszczepisz się na urlopie. Druga dawka szczepionki w innym punkcie niż pierwsza

Szczepienie w innym punkcie ma ułatwić wakacyjne wyjazdy.
Szczepienie w innym punkcie ma ułatwić wakacyjne wyjazdy.
Rząd szykuje kolejne zmiany w systemie szczepień. Rewolucją będzie to, że nie trzeba się będzie szczepić drugą dawką w tym samym punkcie, w którym przyjęło się pierwszą.

Zaszczepisz się na wakacjach

Jak informuje RMF FM, będzie to możliwe już od 1 lipca, na początek sezonu urlopowego. Aby przyjąć drugą dawkę szczepionki w innym miejscu niż pierwsza, trzeba to będzie zgłosić do wybranego punktu na 3-4 dni przed planowanym szczepieniem.

Punkty szczepień mają prowadzić dodatkowe kalendarze takich dla osób, które zgłoszą chęć zaszczepienia w innym miejscu niż pierwsze. Szczepienie będzie można przenieść dzwoniąc na rządową infolinię (989) lub bezpośrednio do wybranego punktu.

Zmieni się też system dystrybucji szczepionek. Punkty będą mogły zamawiać tyle dawek, ile chcą, a nie tyle, ilu mają zapisanych pacjentów. Miejscowości szczególnie popularne wśród turystów mają robić zapasy szczepionek.

Polecamy:

Podawanie drugiej dawki preparatu PfizerBionTech może odbyć się już po 21 dniach, czyli w minimalnym dopuszczalnym przez producenta terminie. Dla Moderny odstęp pomiędzy pierwszą a drugą dawką ma wynosić 28 dni. Drugą dawkę obu tych preparatów możemy dostać najpóźniej po 42 dniach od podania pierwszej. W przypadku AstryZeneki minimalny dopuszczalny czas odstępu pomiędzy szczepieniami to  35 dni. Odstęp między dawkami nie może być dłuższy niż 84 dni. Resort zdrowia zaleca też, by odstęp między dawkami dla szczepionych dzieci w wieku od 12 lat wynosił dokładnie 21 dni.

Jutro po południu podczas konferencji rządu zostaną podane szczegóły zasad systemu szczepień, które będą obowiązywać od 1 lipca.

W Polsce wykonano ponad 26,5 mln szczepień przeciw COVID-19. W pełni zaszczepionych jest niemal 12 mln osób – wynika z ostatnich danych rządowych. We wtorek do kraju ma trafić 122 tys. szczepionek firmy Johnson & Johnson.

Covidowy paszport w telefonie

Od dziś unijny certyfikat COVID (UCC) jest dostępny w aplikacji mobilnej mObywatel. Certyfikat umożliwi swobodne podróżowanie po Unii Europejskiej. Do tej pory dokument można było pobrać jedynie z Internetowego Konta Pacjenta.


Oprócz aplikacji mObywatel Unijny Certyfikat COVID pojawił się również w aplikacji Ministerstwa Zdrowia IKP, która jest mobilną wersją Internetowego Konta Pacjenta.


Osoby, które korzystały z aplikacji mObywatel, muszą zaktualizować program do najnowszej wersji, aby móc pobrać tam swój UCC.


UCC mogą pobrać osoby, które są w pełni zaszczepione (przyjęły dwie dawki preparatu lub jednodawkową szczepionkę). Certyfikat ważny jest od 14 dnia po podaniu ostatniej dawki szczepionki przez kolejne 365 dni.

Dokument mogą też pobrać osoby, które otrzymały negatywny wynik testu na obecność koronawirusa - wówczas certyfikat ważny jest przez 48 godzin.

Unijny Certyfikat COVID znajdą w swojej aplikacji mObywatel również ozdrowieńcy - certyfikat w ich przypadku ważny będzie od 11 dnia od uzyskania pozytywnego testu PCR do 180 dni po upływie tej daty.


 UCC działa również w trybie offline, bez dostępu do internetu.

Formalnie tzw. unijne paszporty covidowe mają obowiązywać na terenie całej UE od 1 lipca.

Do Hiszpanii bez testów

Obywatele Polski mogą od dziś podróżować do Hiszpanii bez konieczności okazywania dokumentów potwierdzających, że nie są chorzy na Covid-19 (ani wyniku testu, ani certyfikatu szczepienia). Wraz ze spadkiem liczby nowych zakażeń Polskę wykreślono z listy państw ryzyka sanitarnego.

“Polska stała się bezpieczna. Do Hiszpanii można wjechać jedynie z kodem QR formularza kontroli sanitarnej” - poinformował rząd na stronie oficjalnego portalu turystycznego Hiszpanii “Travel Safe Spain”.

Ambasada RP w Madrycie zaleciła też, aby przed udaniem się do Hiszpanii podróżni sprawdzili, czy linie lotnicze lub hotel nie wymagają negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa.

ja

Czytaj także:

Lubię to! Skomentuj10 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości