Zaszczepisz się w aptece i w galerii handlowej, a przy tym możesz wygrać samochód

Minister Michał Dworczyk na konferencji prasowej Narodowego Programu Szczepień, fot. KPRM.
Minister Michał Dworczyk na konferencji prasowej Narodowego Programu Szczepień, fot. KPRM.
Rząd planuje szczepienia w galeriach handlowych. Od czerwca można się szczepić również w aptekach. Na zachętę rząd proponuje pieniądze dla gmin i nagrody rzeczowe dla obywateli.

Szczepienia w aptekach i sklepach

- Dobrą informacją jest to, że przekroczyliśmy 27 milionów wykonanych szczepień. Pierwotny cel to było 20 mln do końca czerwca - powiedział szef KPRM.

Szef Kancelarii Premiera uważa jednak, że szczepień jest wciąż zbyt mało, zwłaszcza wśród młodych ludzi. - Apeluję o rejestrowanie się i szczepienie, bo bez odpowiedniego poziomu zaszczepienia społeczeństwa musimy się liczyć z czwartą falą zakażeń, a ta może doprowadzić nawet do lockdownu - powiedział Michał Dworczyk.


Dlatego od czerwca szczepienia są możliwe w aptekach. - Do tej pory ok. 450 aptek włączyło się do programu i tutaj też apeluję do farmaceutów o włączanie się do Narodowego Programu Szczepień. Nabór jest otwarty i ciągły - mówił koordynator ds. szczepień. 

- Mamy nadzieję, że wkrótce w aptekach będą prowadzone również szczepienia przeciw grypie - dodał Dworczyk.

Polecamy:

Oprócz tego można się zaszczepić również w galeriach handlowych. We współpracy z Polską Radą Centrów Handlowych wypracowano wytyczne dot. szczepień w galeriach.

- Chcemy, by szczepienia były dostępne wszędzie, galerie są takim miejscem, gdzie spotyka się bardzo dużo osób, gdzie bardzo dużo sposób odwiedza sklepy, kina. Wszystkie punkty, które są w tych galeriach umieszczone, chcemy by przy tej okazji była możliwość zaszczepienia się - powiedział Dworczyk.

Poinformował, że uruchomiono osiem takich pilotażowych punktów na terenie centrów handlowych, m.in. w Warszawie, Opolu, Bytomiu, Zabrzu, Łodzi i Toruniu oraz że trwają rozmowy z kolejnymi placówkami.

Zarówno w aptekach, jak i galeriach będzie się można zaszczepić to preparatami jednodawkowymi Johnson&Johnson.

Jak zapisać się do Loterii Narodowego Programu Szczepień

Dla zaszczepionych osób rząd przygotował loterię, w której będzie można wygrać atrakcyjne nagrody finansowe i rzeczowe, w tym samochody (Toyota), hulajnogi elektryczne.

Ponad 14 mln zł zostanie przeznaczone na nagrody finansowe w Narodowej Loterii dla zaszczepionych przeciwko Covid-19 - zapowiedział prezes Totalizatora Sportowego.


Każdy uczestnik będzie miał 4 szanse na wygraną: w losowaniu dziennym, tygodniowym, miesięcznym oraz finałowym. Loteria ruszy 1 lipca i potrwa do 30 września.

Aby uczestniczyć w loterii, trzeba być pełnoletnim oraz przejść kompletną procedurę szczepienia - albo być zaszczepionym dwoma dawkami, albo jedną, w zależności od producenta.

Do tego trzeba się zarejestrować przez Internetowe Konto Pacjenta albo przez infolinię 989. Laureaci otrzymają informacje o otrzymanej nagrodzie przez telefon - połączeniem bądź SMS-em.


Co można wygrać w Loterii Narodowego Programu Szczepień

W losowaniu tygodniowym będzie można wygrać m.in. 60 hulajnóg i 5 razy po 50 tys. zł, w miesięcznym dwa razy po 100 tys. zł oraz dwie Toyoty Corolle, w losowaniu finałowym dwa razy po 1 milion zł i dwie Toyoty CH-R. Losowanie finałowej nagrody nastąpi 6 października.

W losowaniu codziennym co 500 osoba otrzyma 200 zł, a co dwutysięczna - 500 zł.


Nagrody pieniężne natychmiastowe będzie można odebrać za pomocą specjalnego kodu w bankomatach PKO BP.

- Loteria ma charakter profrekwencyjny. Nagrody pieniężne czy rzeczowe mają zachęcić szczególnie niezdecydowanych do szczepienia i walki z pandemią, aby jak najwięcej osób było zaszczepionych - podkreślił szef Totalizatora Olgierd Cieślik.

Konkursy dla gmin: "Najbardziej odporna gmina"

Oprócz tego rząd proponuje samorządom rywalizację w największej liczbie zaszczepionych osób. Dla gmin są przygotowane zachęty finansowe, będą one przyznawane w kategorii małej, średniej i dużej gminy.

- Zależy nam, by gminy ukierunkowały promocję szczepień na osoby powyżej 60 r.ż. Wojewodowie wydali polecenia samorządom, aby gminy podjęły działania promocyjne. Gminy otrzymają środki na ten cel - od 10 do 40 tys zł. - zapowiedział wiceminister SWiA Paweł Szefernaker.

ja

Czytaj także:

Lubię to! Skomentuj45 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości