Afera Sławomira Nowaka. Prokurator o nowych ustaleniach

Afera Sławomira N. Prokurator o nowych ustaleniach. Fot. Flickr.com
Afera Sławomira N. Prokurator o nowych ustaleniach. Fot. Flickr.com
Prokurator Okręgowy w Warszawie Mariusz Dubowski mówił w poniedziałek o nowych dowodach w sprawie Sławomira Nowaka. To m.in. zeznania świadków, podejrzanych, analizy bankowe, czy opinie biegłych ws. korespondencji. Mają one doprowadzić do szybkiego wystawienia aktu oskarżenia.

- Podejrzani przyznali się do dokonania zarzucanych im czynów, złożyli obszerne wyjaśnienia, które zostały pozytywnie zweryfikowane - podkreślił prokurator okręgowy. Konferencja ws. Sławomira Nowaka odbyła się w siedzibie Prokuratury Krajowej.

Afera Sławomira N. Prokurator o nowych ustaleniach

Prokurator Mariusz Dubrowski mówił m.in. o zeznaniach Jacka P., z których wynika, że Sławomir Nowak miał przyjmować łapówki w „formie ryczałtu rocznego”. - (…) jednym razem w formie gotówki, innym razem w formie rzeczowych prezentów - mówił prokurator. Ustalono, że Nowak miał przyjmować łapówki również w formie zawyżenia wynagrodzenia menadżerskiego, które Jacek P. otrzymywał od PKN Orlen.

Sławomir Nowak usłyszał prokuratorski zarzuty prania brudnych pieniędzy w łącznej kwocie 5 mln złotych oraz płatnej protekcji w czasach, gdy pełnił funkcję najwyższe funkcje w gabinecie i rządzie Donalda Tuska.

Czytaj dalej:

Afera Sławomira N. Prokurator o śladach genetycznych i analizie notatnika

Na zabezpieczonych przedmiotach służących do spinania i przechowywania pieniędzy ujawniono materiał genetyczny Sławomira N. Eksperci analizowali też notatnik, w którym zapisywana była „buchalteria grupy”. Biegły kryptograf nie miał wątpliwości, że odręczne zapisy nanosił w nim Sławomira N.

- Chciałbym zapewnić, że akt oskarżenia w tej sprawie zostanie skierowany do sądu niezwłocznie tuż po tym, jak zostaną zebrane w sprawie konieczne dowody, co mam nadzieję, że nastąpi już niebawem - dodał prokurator okręgowy w Warszawie.

Sławomir Nowak usłyszał 17 zarzutów. Spędził 9 miesięcy w areszcie. 

Stołeczna prokuratura postawiła Nowakowi 17 zarzutów, w tym zarzut założenia zorganizowanej grupy przestępczej działającej w Warszawie, Gdańsku i na Ukrainie oraz kierowanie tą grupą.Do przyjmowania znacznych korzyści majątkowych oraz płatnej protekcji miało dochodzić w latach 2012-2013. Nowak w związku z w.w. zarzutami przebywał w areszcie od lipca 2020 r. do 12 kwietnia 2021 r.

MD

Polecamy:

Lubię to! Skomentuj70 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo