Igrzyska olimpijskie w Tokio bez kibiców!

Turyści robią sobie selfie przed symbolem Igrzysk Olimpijskich ustawionym w terminalu przylotów Międzynarodowego Lotniska Tokio w Haneda, fot. PAP/EPA/KIMIMASA MAYAMA
Turyści robią sobie selfie przed symbolem Igrzysk Olimpijskich ustawionym w terminalu przylotów Międzynarodowego Lotniska Tokio w Haneda, fot. PAP/EPA/KIMIMASA MAYAMA
Igrzyska Olimpijskie w Tokio odbędą się bez udziału publiczności. W Japonii od poniedziałku do 22 sierpnia, czyli do końca trwania igrzysk będzie obowiązywał stan wyjątkowy, by powstrzymać najnowszy wzrost zakażeń koronawirusem.

Stan wyjątkowy w Tokio

Będzie to już czwarty stan wyjątkowy wprowadzony w Tokio w związku z pandemią Covid-19. Poprzedni zakładał m.in. zakaz sprzedaży alkoholu w barach i restauracjach oraz nakaz zamykania takich lokali o godz. 20.

Już wcześniej wykluczono udział w imprezie fanów spoza Japonii. Dziś ustalono, że wstępu na olimpijskie areny nie będą mieli nawet lokalni kibice.

Polecamy:


Decyzja zapadła po dyskusjach pomiędzy organizatorami a Międzynarodowym Komitetem Olimpijskim.

- Liczymy na powstrzymanie ludzi od przemieszczania się w czasie letniej przerwy w pracy i (sierpniowego) Festiwalu Bon, aż szczepienia pójdą naprzód – powiedział na zebraniu panelu ekspertów minister Yasutoshi Nishimura, który nadzoruje rządową odpowiedź na pandemię.

„Quasi-stan wyjątkowy”


Władze planowały początkowo przedłużenie w Tokio obecnych, nieco łagodniejszych restrykcji, określanych przez media jako „quasi-stan wyjątkowy”. W związku z najnowszym wzrostem liczby infekcji zdecydowały jednak na przywrócenie pełnego stanu wyjątkowego – pisze agencja Kyodo.

W środę stołeczne służby medyczne zgłosiły 920 nowych zakażeń. To najwyższy dobowy bilans od połowy maja, gdy Japonia znajdowała się w szczytowym okresie czwartej fali pandemii.

Eksperci doradzający rządowi w sprawie Covid-19 oceniali, że Igrzyska mogą się przyczynić do wzrostu liczby zakażeń w Japonii i powstania nowych ognisk choroby w innych krajach, szczególnie biorąc pod uwagę nowe, bardziej zakaźne warianty koronawirusa.

Japoński rząd zdecydował również o przedłużeniu obowiązującego już stanu wyjątkowego w prefekturze Okinawa. „Quasi-stan wyjątkowy” będzie przedłużony do 22 sierpnia w prefekturach Chiba, Saitama, Kanagawa i Osaka. W prefekturach Hokkaido, Aichi, Kioto, Hyogo i Fukuoka zakończy się natomiast w niedzielę, zgodnie z wcześniejszym planem.

Igrzyska potrwają od 23 lipca do 8 sierpnia.

ja

Czytaj także:

Lubię to! Skomentuj12 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Sport