Od maja ruszyły zgłoszenia na szczepienia w zakładach pracy.
Od maja ruszyły zgłoszenia na szczepienia w zakładach pracy.

Przedsiębiorcy chcą, aby pracownicy okazywali im zaświadczenia o zaszczepieniu

Redakcja Redakcja Koronawirus Obserwuj temat Obserwuj notkę 128
Rada Przedsiębiorczości apeluje o podjęcie działań, które przyspieszą Narodowy Program Szczepień. Wśród postulatów znalazło się m.in. umożliwienie pracodawcom pozyskiwanie danych nt. szczepień pracowników.

Niezaszczepieni mogą spowodować kolejny lockdown

Według Rady Przedsiębiorczości szczepienia prowadzone w populacji dorosłych aktywnych zawodowo przynoszą wymierne korzyści związane z oszczędnościami – zarówno dla pracodawców, jak i pracowników.

Ich zdaniem "problem niezaszczepionych obywateli nie tylko zagraża systemowi ochrony zdrowia, ale także finansom publicznym (możliwy kolejny lockdown generujący olbrzymie straty dla gospodarki)". Niezaszczepienie może w bliskiej perspektywie wiązać się m.in. ze skutkami finansowymi prowadzącymi do upadku firm i likwidacji miejsc pracy.


Z uwagi na prognozowane zagrożenie wywołane czwartą falą pandemii oraz pojawianie się kolejnych odmian wirusa SARS-CoV-2, apelujemy o podjęcie natychmiastowych działań zmierzających do przyspieszenia procesu immunizacji polskiego społeczeństwa - zaznaczyli sygnatariusze dokumentu.

Polecamy:

Pracodawca będzie mógł zażądać zaświadczenia o poddaniu się szczepieniu

Rada Przedsiębiorczości apeluje m.in. o "wyposażenie podmiotów dysponujących określonymi miejscami lub decydujących o pojęciu określonych czynności w uprawnienie do żądania okazania zaświadczenia o poddaniu się szczepieniu" – czyli uprawnienie do przetwarzania odpowiednich danych osobowych w zakresie immunizacji. Postuluje też o zapewnienie "zwolnienia przedsiębiorcy odmawiającego dostępu osobom nieszczepionym do świadczonych przez siebie usług z ewentualnych negatywnych konsekwencji na płaszczyźnie prawa cywilnego, prawa wykroczeń i innych przepisów".

Proponuje ponadto wprowadzenie zmian do kodeksu pracy, które miałyby na celu m.in unormowanie przepisów w zakresie BHP, wprowadzających obowiązkowe szczepienia przeciw COVID-19 konkretnych grup zawodowych i umożliwienie pracodawcom pozyskiwania danych na temat szczepień i ich przetwarzania. Wskazuje też na organizowanie szeroko zakrojonej akcji szczepień z wykorzystaniem "szczepieniobusów", które będą docierały zarówno do miejsc pracy, jak również do mniejszych miejscowości. 

Fundusz Kompensacyjny wyłącznie dla szczepień przeciw COVID-19

Rada rekomenduje też "niezwłoczne wprowadzenie Funduszu Kompensacyjnego wyłącznie dla szczepień przeciw COVID-19, który zapewni pacjentom środki prawne umożliwiające szybkie uzyskanie świadczenia pieniężnego w związku z zaistniałymi działaniami niepożądanymi spowodowanymi przez podanie szczepionki lub szczepionek".

Pod apelem podpisali się przedstawiciele organizacji należących do Rady Przedsiębiorczości: Krajowej Izby Gospodarczej, Federacji Przedsiębiorców Polskich, Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych-ABSL, Konfederacji Lewiatan, Polskiej Rady Biznesu, Pracodawców RP, Związku Pracodawców Business Centre Club, Związku Banków Polskich, Związku Rzemiosła Polskiego.

ja

Czytaj także:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj128 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości