Donald Tusk zjednoczy polską opozycję? Fot.: PAP/Paweł Supernak
Donald Tusk zjednoczy polską opozycję? Fot.: PAP/Paweł Supernak

Zjednoczona opozycja? Tusk ma wystąpić z apelem

Redakcja Redakcja Donald Tusk Obserwuj temat Obserwuj notkę 86
Donald Tusk ma dziś w Gdańsku zaapelować o jedność polskiej opozycji. Przemówienie lidera Platformy Obywatelskiej odbędzie się w ramach trójmiejskiego wiecu.

Dziś o 17:00 na Długim Targu w Gdańsku odbędzie się wiec wyboczy Koalicji Obywatelskiej. Przemówienie ma wygłosić pełniący obowiązki przewodniczącego Platformy Obywatelskiej Donald Tusk. Były premier, jak donosi Polska Agencja Prasowa, zaapeluje do opozycyjnych partii politycznych o zjednoczenie.

Plan Tuska

Apel Donalda Tuska o jedność i współpracę opozycji ma być odpowiedzią na spór Polski z Unią Europejską w sprawie sądownictwa i praworządności. - Będę o to apelował w Gdańsku na spotkaniu z mieszkańcami, aby wszyscy – i obywatele, i partie opozycyjne i wolne media, niezależnie od sympatii politycznych uznali, że przywrócenie elementarnej praworządności, niezależnych instytucji, jest tą wspólną płaszczyzną, która nie podlega sporom partyjnym - zapowiedział lider Platformy Obywatelskiej na antenie TVN 24 w zeszłym tygodniu.

Tusk nie krył również krytycznej oceny ostatniego wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który za bezprawne uznał wydane postanowienie TSUE, zobowiązujące Polskę do zwieszenia działania Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Przestrzegał, że „tego typu działania osłabiają UE".


Czytaj także:


Donald Tusk ostatnio przebywał na urlopie w Chorwacji wraz ze swoją rodziną. Jak przyznał w wywiadzie dla stacji TVN 24, skrócił wyjazd „ze względu na sytuację w kraju po wyroku unijnego Trybunału Sprawiedliwości i polskiego Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego".

„Kierunek: Przyszłość"

Wystąpienie Tuska w Gdańsku ma być centralnym punktem poniedziałkowych działań Platformy Obywatelskiej - Koalicji Obywatelskiej na Pomorzu. Politycy odwiedzą m.in.: Starogard Gdański, Malbork, Sierakowice, Puck, Przewłokę i Ustkę. Wezmą udział w spotkaniach z mieszkańcami tych miejscowości. Parlamentarzyści będą także obecni na wiecu Donalda Tuska na gdańskim Długim Targu.

Wyjazdy w ramach akcji „Kierunek: Przyszłość" mają być kontynuowane w sierpniu, a we wszystkich ma uczestniczyć Donald Tusk. 12 sierpnia polityków PO-KO można będzie spotkać w Wielkopolsce, dzień później w województwie kujawsko-pomorskim, 16 sierpnia na Warmii i Mazurach, a w następnych dniach kolejno: na Podlasiu, w Lubelszczyźnie, Świętokrzyskiem i 20 sierpnia w Łódzkiem. Akcja zakończy się 23 sierpnia na Mazowszu.

- Donald Tuska stara się scalić Platformę Obywatelską i uporządkować jej wewnętrzne problemy. (...) Czasy, że Tusk będzie przemawiał szerzej jeszcze nie nadeszły - odniósł się do sprawy na konferencji prasowej w Sejmie RP Jan Strzeżek - rzecznik prasowy Porozumienia Jarosława Gowina.

DS

Polecamy:


Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka