Wyjazdowe posiedzenie PiS. Tematem Polski Ład

Rzeczniczka PiS Anita Czerwińska (L) oraz wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki (P). Fot. PAP/Radek Pietruszka
Rzeczniczka PiS Anita Czerwińska (L) oraz wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki (P). Fot. PAP/Radek Pietruszka
Klub PiS zebrał się w piątek na wyjazdowym posiedzeniu pod Warszawą.

Realizacja programu Polski Ład, w tym pakietu rolniczego, to dominujący tematem podczas piątkowego wyjazdowego posiedzenia klubu PiS - przekazał szef klubu Ryszard Terlecki. Rzeczniczka ugrupowania Anita Czerwińska wskazała, że niebawem do konsultacji trafi cały pakiet ustaw związanych z tym programem.

Polecamy:

Mocne oświadczenie Banasia po zatrzymaniu jego syna. "Nie powstrzymacie mnie"

Jacek Bury (Polska 2050): Dla zaszczepionych niższe składki zdrowotne

Polski Ład, polska wieś

– Podczas tej oficjalnej części posiedzenia rozmawialiśmy głównie o realizacji programu Polski Ład i także tej jego rolnej części, rolnym pakiecie – powiedziała dziennikarzom Czerwińska.

Relacjonowała, że premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, iż już niebawem do konsultacji zostanie złożony cały pakiet kolejnych projektów ustaw związanych z Polskim Ładem.

Czerwińska poinformowała też, że gościem posiedzenia klubu był unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski. "Opowiadał o tej rolnej części Polskiego Ładu" - dodała.

Terlecki również stwierdził, że program rolny z Polskiego Ładu dominował podczas spotkania. – Teraz będziemy rozmawiać o szczegółach, rozmaitych kwestiach wdrażania już tych projektów i pomysłów, a także o ustawach, które trafią do Sejmu – powiedział szef klubu PiS.

"Posłowie zobowiązani do pracy"

Zaznaczył jednocześnie, że nie są przewidziane dodatkowe posiedzenia Sejmu. – Nie przewidujemy dodatkowych posiedzeń, chcemy żeby ustawy trafiały do Sejmu w tym czasie, w którym Sejm będzie troszkę mniej aktywny, ale żeby we wrześniu już były gotowe i żeby od pierwszego posiedzenia (po wakacjach) już z nimi ruszyć – powiedział.

Terlecki pytany przez dziennikarzy o objazd polityków PiS po Polsce i promowanie programu odparł, że "wakacje są dla Polaków, natomiast posłowie są zobowiązani do tego żeby działać w tym czasie".

Czerwińska dodała, że z jednej strony politycy PiS będą upowszechniać ten program wśród Polaków. – Ale też umówiliśmy się na to, że będziemy rozmawiać z samorządowcami, przekonywać ich, by składali wnioski w ramach Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. Opowiadać też, tłumaczyć jak wygląda harmonogram składania tych wniosków, to bardzo istotne – podkreślił rzeczniczka PiS.

Pojawił się temat nepotyzmu

Terlecki dodał, że w tej chwili złożonych jest już kilkaset wniosków. – Ważne jest, żeby samorządowcy mieli świadomość, że to jest pierwsza transza. W pewnym sensie program pilotażowy. Tak będzie również w drugiej transzy, jesienią tego roku, a wiosną kolejne, które będą przynosić możliwość realizowania kolejnych inwestycji – dodał.

Politycy pytani czy podczas posiedzenia pojawił się temat nepotyzmu przyznali, że tak. – Ale tylko jako przypomnienie i jakby uściślenie jeszcze pewnych szczegółów – zaznaczył Terlecki.

Ustawą w "tłuste koty"

Podczas kongresu PiS, który odbył się na początku lipca, przyjęta została uchwała zakładająca, że współmałżonkowie, dzieci, rodzeństwo oraz rodzice posłów i senatorów PiS nie mogą zasiadać w radach nadzorczych państwowych spółek. Zakaz dotyczy też zatrudniania w spółkach SP członków najbliższej rodziny posłów i senatorów PiS. W uchwale zaznaczono, że zakazy nie obejmują osób, które zostały "zatrudnione/pracują w strukturach spółek Skarbu Państwa ze względu na swoje kompetencje, doświadczenie zawodowe i jednocześnie doszło do nadzwyczajnej sytuacji życiowej".

Czerwińska i Terlecki zapewnili, że wśród tematów podejmowanych podczas piątkowego spotkania klubu PiS nie pojawił się projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji.

Co to Polski Ład?

Polski Ład to firmowany przez partie tworzące Zjednoczoną Prawicę nowy program społeczno-gospodarczy na okres po pandemii. Jego fundamenty to 7 proc. PKB na zdrowie; obniżka podatków dla 18 mln Polaków (w tym kwota wolna od podatku do 30 tys. zł i podniesienie progu podatkowego z 85,5 tys. zł do 120 tys. zł), inwestycje, które wygenerują 500 tys. nowych miejsc pracy, mieszkania bez wkładu własnego i dom do 70 mkw. bez formalności, a także emerytura bez podatku do 2500 zł. 

KW

Czytaj dalej:

PRL był wyczulony na potrzeby ludzi. Inaczej niż kapitalizm

„Tusk chce ręcznie zarządzać PO. Ale marginalizowanie Trzaskowskiego to ogromny błąd”

Magdalena Gawin: Polacy chcą odbudowy Pałacu Saskiego. Ważne nie czy, ale jak go odbudować

Kolejny cios w Banasia. Prokuratura wnioskuje o uchylenie immunitetu szefowi NIK

Jakub B. zatrzymany. To syn prezesa NIK Mariana Banasia

Lubię to! Skomentuj19 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka