Marszałek Senatu spotka się z kandydatem na kanclerza Niemiec. O czym będą rozmawiać?

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki. fot. screen Youtube
Marszałek Senatu Tomasz Grodzki. fot. screen Youtube
Marszałek Senatu Tomasz Grodzki spotka się w niedzielę wieczorem z premierem Nadrenii Północnej-Westfalii, szefem CDU i kandydatem chadecji na kanclerza w planowanych na wrzesień wyborach do Bundestagu Arminem Laschetem.

Tematami rozmowy obu polityków będą stosunki dwustronne i odbudowa Europy po pandemii koronawirusa.

Kandydat na kanclerza Niemiec z wizytą w Polsce

Jak poinformował CIS, spotkanie będzie kontynuacją rozmowy, którą politycy rozpoczęli w Akwizgranie, gdzie marszałek Senatu wręczył Laschetowi Honorową Nagrodę Polonicus za wieloletnie wsparcie dla Polonii w Niemczech oraz za stały wkład w dialog polsko-niemiecki

Armin Laschet będzie przebywał w Warszawie od soboty; weźmie udział w uroczystościach upamiętniających Powstanie Warszawskie. "Okrucieństwa niemieckie w Polsce w czasie II wojny światowej napawają mnie głębokim wstydem" - podkreślił Laschet w oświadczeniu prasowym.

Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

W sobotę kandydat CDU na kanclerza weźmie udział w uroczystości państwowej poprzedzonej mszą; odbędzie się wówczas uroczysty Apel Poległych na Placu Krasińskich pod Pomnikiem Powstania Warszawskiego.

W niedzielę, 1 sierpnia, w 77 rocznicę wybuchu Powstania, Laschet złoży wieniec na cmentarzu ofiar w Warszawie.

1 sierpnia 1944 r. Armia Krajowa wystąpiła zbrojnie przeciwko Niemcom okupującym stolicę. Powstanie trwało do 3 października i zostało krwawo stłumione przez Niemców. W walkach życie straciło ok. 10 tys. powstańców. Liczbę cywilnych ofiar historycy obliczają na 150-200 tysięcy.

KJ

Czytaj też:

Lubię to! Skomentuj47 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka