Boniek górą. Nisztor musi zapłacić i przeprosić za sugerowanie jego powiązań z SB

Nisztor musi zapłacić i przerosić Bońka. fot. Wikimedia
Nisztor musi zapłacić i przerosić Bońka. fot. Wikimedia
Sąd nakazał Piotrowi Nisztorowi zapłacić 10 tys. zł oraz przeprosić szefa PZPN Zbigniewa Bońka za artykuły sugerujące m.in. jego powiązania z SB. Dziennikarz zwraca uwagę, że wyrok sądu jest bezprecedensowy i zapowiada apelację.

Sąd Okręgowy w Warszawie uznał, że dziennikarz Piotr Nisztor naruszył dobra osobiste szefa PZPN Zbigniewa Bońka, publikując na jego temat artykuły sugerujące m.in. powiązania z SB. Nisztor ma zapłacić 10 tys. zł na cel społeczny oraz opublikować przeprosiny.

Boniek pozwał Nisztora i "GPC"

Analogiczną kwotę za jeden z opublikowanych na temat prezesa PZPN artykułów zapłacić musi wydawca "Gazety Polskiej Codziennie" spółka Forum.

Boniek pozwał tę spółkę oraz dziennikarza "GPC" Piotra Nisztora za serię artykułów sugerujących m.in. powiązania z SB oraz konflikt interesów związany ze sprawowaną przez niego funkcją. W pozwie o naruszenie dóbr osobistych prezes PZPN domagał się przeprosin oraz 150 tys. zł na cel społeczny w przypadku pozwu dotyczącego dziennikarza, a 50 tys. w przypadku pozwu dotyczącego spółki.

Dziennikarz musi zapłacić 10 tys. na cel społeczny oraz – po uprawomocnieniu się wyroku - opublikować oświadczenie z przeprosinami pod adresem prezesa PZPN m.in. w swoich mediach społecznościowych. Sąd nie uznał za konieczne usuwanie tekstów dziennikarza z przestrzeni publicznej.

Czytaj też:

Sąd wydał wyrok ws. Bońka

- Nie ma żadnych podstaw do twierdzenia, sugerowania, insynuowania, że Zbigniew Boniek miał w przeszłości powiązania z władzami komunistycznej Polski i Służbą Bezpieczeństwa, i że wspierał ówczesną władzę, współpracował z nią bądź donosił na kogokolwiek – podkreślił sędzia.

Sąd nie dopatrzył się jednak naruszenia dóbr osobistych w zakresie informacji publikowanych na temat brata i bratanka Bońka. "Nie ma podstawy do ograniczenia pracy mediów w wyjaśnianiu potencjalnych konfliktów interesów" – powiedział sędzia Wagner.

Za naruszający dobra osobiste prezesa PZPN sąd uznał jednocześnie jeszcze jeden artykuł, w przypadku którego stroną pozwaną był wydawca "Gazety Polskiej Codziennie" spółka Forum. Spółka również musi zapłacić 10 tys. zł oraz opublikować przeprosiny.

Zarówno wydawca "GPC", jak i Piotr Nisztor, zostali zobowiązani przez sąd do zaprzestania rozpowszechniania sugestii zawartych w opublikowanych tekstach.

Nisztor będzie się odwoływał

Pełnomocnik Nisztora oraz spółki Forum mec. Hubert Kubik podkreślił, że orzeczenie przyjął "z lekkim zdumieniem". - Nie zgadzamy się z argumentacją sądu i będziemy odwoływać się od obu rozstrzygnięć – zapowiedział. Podkreślił przy tym, że w trwającym ponad 30 minut uzasadnieniu wyroku ws. Nisztora "nie padło ani jedno sformułowanie", zgodnie z którym dziennikarz skłamał w swoich tekstach.

Wyrok jest nieprawomocny. Zarówno Piotr Nisztor, jak i Zbigniew Boniek nie byli obecni podczas jego ogłoszenia.


Sugestie w „GPC” o związkach Zbigniewa Bońka z SB

Seria spornych artykułów na tematy związane z prezesem PZPN publikowana była w "Gazecie Polskiej" oraz "Gazecie Polskiej Codziennie". Jeden z nich poświęcono prezesowi Lagardere Sports Poland (wcześniej SportFive) Andrzejowi Placzyńskiemu - gazeta podkreślała m.in., że jego firma "od lat zarabia miliony na współpracy ze związkiem oraz klubami piłkarskiej ekstraklasy". Informowano również, że Placzyński to b. kapitan SB, który "rozpracowywał Jana Pawła II m.in. podczas jego wizyty w Austrii w czerwcu 1988 roku".

Inny z tekstów dotyczył firmy Mikrotel, obecnie należącej do brata prezesa PZPN. Według informacji gazety przez blisko dwa lata Boniek miał łączyć prowadzenie tej firmy z zarządzaniem związkiem, a - będąc wiceprezesem PZPN - nadzorował realizację umowy ze SportFive/Lagardere Sports Poland. "Jednocześnie w 2000 roku Mikrotel, którego w tym czasie był szefem i właścicielem, miał rozpocząć współpracę właśnie ze… SportFive" – wskazano.

KJ

Czytaj też:

Lubię to! Skomentuj11 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo