Polskie F-16 wezmą udział misji NATO

F-16 z 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach.
F-16 z 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach.
Prezydent Andrzej Duda podpisał postanowienie o uruchomieniu polskiego kontyngentu wojskowego w ramach operacji NATO w Islandii. Polska wyśle cztery F-16 i do 140 osób personelu do misji air policing.

Polscy lotnicy będą chronić Islandię

- Prezydent podpisał postanowienie w sprawie uruchomienia polskiego kontyngentu wojskowego w ramach operacji NATO w Republice Islandii. Od 5 sierpnia br. Polska dołącza do grona dziesięciu państw Sojuszu Północnoatlantyckiego odpowiedzialnych za ochronę przestrzeni powietrznej NATO w rejonie Islandii, udzielanie pomocy statkom powietrznym znajdującym się w sytuacjach awaryjnych oraz ewentualną ochroną ludności przed atakami z powietrza – powiedział szef prezydenckiego Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch.

Polecamy:

Islandia, która jest członkiem NATO, nie ma własnych sił powietrznych. - Dlatego ochrona jej przestrzeni powietrznej realizowana jest solidarnie przez sojuszników. Odbywa się w ramach trzech trzy-, czterotygodniowych misji rocznie, wykonywanych na zmianę przez wybrane państwa Sojuszu. Polskie Siły Powietrzne mają duże doświadczenie w tego rodzaju działaniach – od ponad piętnastu lat uczestniczymy w podobnej misji związanej z ochroną przestrzeni powietrznej nad państwami bałtyckimi – przypomniał.

Jak poinformował szef BBN, zgodnie z postanowieniem prezydenta, w misji wezmą udział cztery samoloty F-16 wraz z uzbrojeniem i sprzętem oraz personel - 140 żołnierzy i pracowników wojska. Pierwsza zmiana PKW Islandia potrwa od 5 sierpnia do 10 października 2021 roku.

8 nowych kontyngentów wojskowych

- Dla prezydenta Andrzeja Dudy zaangażowanie Polski w misje wojskowe jest jednym z najważniejszych elementów polityki bezpieczeństwa, przekładającej się na wzmocnienie pozycji Polski w sprawach bezpieczeństwa na arenie międzynarodowej, ale także praktyczne zacieśnianie współdziałania z sojuszniczymi armiami. Dotychczas prezydent postanowił o uruchomieniu aż ośmiu nowych kontyngentów wojskowych - na Sycylii, Łotwie, w Iraku, Rumunii, Libanie, Turcji, Kuwejcie (zakończony w 2018 r.) oraz na Islandii – zaznaczył Soloch.

Misja air policing

O wydanie postanowienia w sprawie użycia polskich kontyngentów wojskowych za granicą występuje do prezydenta rząd.

Sojusznicza misja air policing nad Islandią rozpoczęła się w 2008 r., polega nie na stałej, lecz okresowej obecności samolotów oraz załóg lotniczych i naziemnych w bazie Keflavik.

Polska od 2004 roku cyklicznie patroluje przestrzeń powietrzną Litwy, Łotwy i Estonii, uczestnicząc w sojuszniczej misji "Baltic Air Policing". Biorą w niej udział głównie lotnicy z 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach. Podczas takiej misji samoloty patrolują przestrzeń powietrzną tych krajów. Obowiązkiem pilotów jest także wsparcie załóg cywilnych lub wojskowych samolotów, które znajdują się w sytuacji awaryjnej – np. gdy straciły łączność radiową lub orientację geograficzną.

Przede wszystkim jednak podczas bałtyckich misji F-16 wypełniały zadania rozpoznawcze, identyfikując poruszające się w przestrzeni powietrznej samoloty. Zgodnie z obowiązującymi na misji procedurami, myśliwce startowały na sygnał alarmowy „Alfa Scramble”. Wówczas w kilka minut piloci musieli poderwać maszyny z lotniska, a następnie przechwycić w powietrzu samolot, który narusza międzynarodowe przepisy ruchu lotniczego. Poza tym piloci wykonywali loty szkolne i treningowe.

ja

Czytaj także:

Lubię to! Skomentuj16 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka