Adam Niedzielski: Rada Medyczna zaleca przyjęcie trzeciej dawki

PAP/Artur Reszko
PAP/Artur Reszko
Minister zdrowia Adam Niedzielski przekazał, że Rada Medyczna zaleca, by trzecią dawkę szczepionki przyjęły najbardziej narażone grupy.

Trzecia dawka zalecana

Minister zdrowia Adam Niedzielski był gościem "Rozmowy w samo południe" w radiu RMF. Szef resortu przekazał w programie, że Rada Medyczna wydała rekomendację, aby rozważyć podanie trzeciej dawki szczepionki tym grupom, które są najbardziej narażone na ryzyko koronawirusa.

- Nie ma cały czas badań, które by pokazywały przyrost skuteczności, czyli pewną wartość dodaną wynikającą ze zderzenia się z nowymi mutacjami wirusa. Dopóki badania nie wykażą, że trzecia dawka, która prawdopodobnie musiałaby być zmodyfikowana, nie będąc prostym powtórzeniem, będzie w lepszy sposób niż w tej chwili zabezpieczała przed nowymi mutacjami - to można powiedzieć, że wartość dodana takiej operacji jest bardzo niewielka - powiedział Niedzielski.

Minister dodał, że koszt operacji podania trzeciej dawki "jest ogromny". - Nie mówię tylko o wydatkach, ale o całej logistyce, o podejmowaniu pewnej debaty i przekonywaniu ludzi, którzy mają przecież wątpliwości - mówił.

Zobacz: Sośnierz: Jestem sceptyczny względem trzeciej dawki szczepionki

Zdrowie a prywatne interesy firm farmaceutycznych

- Staram się wyważyć, ile jest w tym wartości dodanej dla zdrowia publicznego, a ile jest w tym interesu firm farmaceutycznych, które chcą sprzedać więcej - powiedział minister.

W pełni zaszczepionych, czyli dwiema dawkami preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca, a także jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson, jest w Polsce ponad 17,6 mln osób - podano w czwartek na stronach rządowych.

Zobacz także:

Niemal połowa Polaków zaszczepiona

Liczba wszystkich wykonanych w naszym kraju szczepień przeciw COVID-19 wynosi 34 702 058. W pełni zaszczepionych jest 17 663 125 osób.

Łącznie do Polski dostarczono dotąd 46 170 230 dawek. Liczba dawek dostarczonych do punktów to z kolei 36 563 265.

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj148 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości