Kilkadziesiąt miast stanie w obronie stacji TVN. Polskę zaleją marsze KOD

KOD
KOD
KOD organizuje marsze w obronie wolnych mediów. Fala protestów ma dotyczyć ponad 70 miejscowości. Ludzie wyszli na ulicę już w Poznaniu, Szczecinie i Kaliszu, by bronić stacji TVN przed przejęciem przez spółki skarbu państwa.

Marsze w obronie TVN w całej Polsce

KOD przy współpracy z Helsińską Fundacją Praw Człowieka, Akcją Demokracją, Partią Zielonych i Obywatelami RP organizuje w całej Polsce marsze protestacyjne, których celem jest powstrzymanie rządu przed wprowadzeniem projektu PiS "Lex TVN". Jeśli prawo wejdzie w życie, amerykański koncern Discovery będzie musiał sprzedać większość swoich udziałów w TVN, wówczas istnieje ryzyko, że kontrolę nad stacją przejmą spółki skarbu państwa.

Protesty odbyły się już w kilku miastach, m.in. w Poznaniu, Szczecinie i Kaliszu. Największą frekwencją cieszyły się marsze w Wielkopolsce, choć, jak podaje portal Wirtualne Media, wzięły w nich udział głównie osoby starsze (prawdopodobnie ze względu na to, że wystartowały one w piątkowe popołudnie).

Zobacz: Dziś mija równo 20 lat od startu TVN. Dziambor: Jestem przekonany, że dostanie koncesję

Następne marsze mają przejść ulicami miast we wtorek - na dzień przed posiedzeniem Sejmu, na którym posłowie mają zająć się projektem Prawa i Sprawiedliwości.

Główna manifestacja w Warszawie

Jakub Karyś, szef KOD wyjawił w rozmowie z portalem, że liczba miast dołączających do protestu stale rośnie.

- Manifestacja centralna odbędzie się w Warszawie pod Sejmem o godz. 18:00. Jaki będzie dalszy ciąg zależy od sytuacji - nie wykluczamy żadnego scenariusza - dodaje.

Karyś tłumaczy też, że protesty organizowane przez Komitet Obrony Demokracji to marsze, w których Polacy mogą walczyć o Wolne Media. 

- To jest walka o wolność słowa, to jest bastion wokół art.54 Konstytucji RP. Stoimy przy nim. Obywatele dziennikarze, obywatele nauczyciele, obywatele adwokaci, obywatele sędziowie, obywatele prokuratorzy oraz obywatele z różnych organizacji społecznych i ci niezorganizowani obywatele również - po prostu Obywatele - Obywatele Rzeczypospolitej Polskiej - stają wspólnie ramię w ramię, by trwać na barykadzie wolnych mediów. Bo Wolne Media to Wolni Ludzie, a Wolni Ludzie to Wolna Polska - mówi.

Koncesja dla stacji TVN24 wygasa 26 września, TVN Grupa Discovery wystąpiła o jej przedłużenie już na początku 2020 roku.

WP

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj201 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura