Niektórzy emeryci sporo zyskają. Ile wyniosą emerytury w 2022 roku

Pixabay/sabinevanerp
Pixabay/sabinevanerp
Ten rok przebiegł pod hasłem wielu zmian dla emerytów. Jak zmienią się emerytury po Polskim Ładzie i waloryzacji?

Emeryci mogą już niedługo sporo zyskać. O ile w 2022 roku zwiększą się świadczenia emerytów w związku z Polskim Ładem i waloryzacją? Według obliczeń Faktu, emeryci mogą zyskać nawet 4 tys. zł.

Zwiększenie kwoty wolnej od podatku

Polski Ład zakłada przede wszystkim zwiększenie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł, co dla wielu emerytów oznacza zwolnienie z podatku.

Niestety są też i ciemne strony Polskiego Ładu - emeryci nie będą mogli odliczyć składki zdrowotnej, co w praktyce oznacza, że każdy emeryt będzie musiał oddać 9 proc. świadczenia państwu.

Pewnym jest, że zyskają osoby otrzymujące emeryturę do 4,9 tys. zł brutto. Nowe zasady mają obowiązywać od 2022 roku, w związku z czym styczniowe emerytury będą już wypłacane na nowych zasadach.

Waloryzacja emerytur w 2022 roku

Oprócz Polskiego Ładu, wszystkie emerytury będą w marcu waloryzowane. Według rządowego rozporządzenia ma być ona ustalona na najniższym ustawowym poziomie. Według najnowszych szacunków Ministerstwa rodziny wyniesie ona 4 proc.

Fakt obliczył, że osoby otrzymujące najniższe świadczenia, dzięki waloryzacji i zmianom z Polskiego Ładu, otrzymają dodatkowe 100 zł miesięcznie netto.

Ponadto w kwietniu emeryci otrzymają dodatkową trzynastą emeryturę, która najprawdopodobniej będzie również ostatnim takim zastrzykiem gotówki w 2022 roku, ponieważ rząd nie planuje wypłacać czternastek.

Podwyżki mogą być zjedzone przez inflację

Fakt dokonał analizy emerytur w 2022 roku i obliczył, ile wyniosą podwyżki dla emerytów pobierających świadczenia w wysokości od 1 tys. do 4 tys. zł. Trudno jednak powiedzieć, ile w rzeczywistości na zmianach zyskają emeryci, ponieważ dużą część podwyżek najprawdopodobniej zeżre drożyzna spowodowana galopującą inflacją.

WP

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj6 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo