Rząd planuje sensacyjną obniżkę? Oceny Polskiego Ładu mówią same za siebie

Rząd zrezygnuje z podwyżki podatków w Polskim Ładzie? fot. Flickr/premierrp
Rząd zrezygnuje z podwyżki podatków w Polskim Ładzie? fot. Flickr/premierrp
Wzrost składki zdrowotnej to jednej z najbardziej krytykowanych punktów zawartych w Polskim Ładzie. Zamiast proponowanych 9 proc. rząd planuje obniżkę do 3 proc. - twierdzi rządowe źródło.

W obecnej wersji Polskiego Ładu rząd chce, aby przedsiębiorcy zapłacili 9 proc. na składkę zdrowotną od każdego dochodu. Obecnie składka ta też wynosi 9 proc., ale 7,75 proc. odpisuje się od podatku, dlatego płacimy tylko 1,25 proc. 

Nie będzie podwyżki podatków w Polskim Ładzie?

Rząd przekonuje, że więcej płacić będą tylko ludzie naprawdę zamożni, jednak według ustaleń "Rzeczpospolitej" PiS dysponuje badaniami, z których wynika, że 75 proc. ankietowanych źle ocenia propozycje podatkowe Polskiego Ładu.

Możliwe zatem, że plany PiS ulegną poważnej zmianie - ustaliła gazeta powołując się na informatora z kręgów rządowych. - Rząd rozważa obniżenie składki zdrowotnej. Pojawiła się propozycja 3 zamiast 9 proc. Taka składka byłaby nieodliczalna od podatku - czytamy.

Polski Ład nie podoba się przedsiębiorcom. - Zwiększenie obciążeń dla kwiaciarek, czy fryzjerów byłoby fatalne. Na szczęście ze strony rządu jest wola rozmowy. Niebawem przekonamy się, czy postulaty zostaną spełnione – stwierdził w wywiadzie dla Salon24  Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Polski Ład krytykują nie tylko przedsiębiorcy. Z rządowego projektu nie są zadowoleni także duchowni. Sprzeciwiają się przede wszystkim objęciu księży 9-procentową składką zdrowotną.

Straty liczą też włodarze miast. Samorządowcy obawiają się, że za Polski Ład zapłacą ich gminy. "Zmiany podatkowe – niewątpliwie korzystne dla większości podatników PIT – rząd Prawa i Sprawiedliwości wprowadza na koszt miast i gmin, powiatów i województw samorządowych" - mówił prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

Samorządowców uspokajał  Mateusz Morawiecki, który ogłosił samorządowy Polski Ład i zapewnił, że znajdą się dodatkowe miliardy dla gmin i powiatów.

KJ

źródło: Rzeczpospolita, Salon24.pl

Czytaj też:

Lubię to! Skomentuj46 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka