Jad Waszem ma nowego szefa. To szef osadników Dani Dajan

Dani Dajan (P) nowym szefem Jad Waszem. Niedawno był konsulem Izraela w Nowym Jorku. Fot. Twitter
Dani Dajan (P) nowym szefem Jad Waszem. Niedawno był konsulem Izraela w Nowym Jorku. Fot. Twitter
Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu Jad Waszem ma nowego szefa. Po tym, jak długoletni szef placówki Awner Szalew przeszedł na emeryturę, jego miejsce zajął b. konsul Izraela w Nowym Jorku, Dani Dajan. Nominacja 65-letniego szefa izraelskich osadników wzbudza kontrowersje.

Ocaleli z Holocaustu apelowali, by na zwolnione przez Szalewa miejsce wybrać doświadczonego historyka. Dani Dajan to z wykształcenia ekonomista i informatykiem. Nowy szef Jad Waszem był do niedawna konsulem generalnym Izraela w Nowym Jorku.

Dani Dajan wcześniej przewodniczył radzie Jesza, politycznej grupie reprezentującej interesy osadników izraelskich mieszkających na Zachodnim Brzegu Jordanu. Sam również mieszka w jednym z osiedli. W ostatnich wyborach parlamentarnych z 23 marca startował z listy prawicowej partii Nowa Nadzieja, ale nie zdobył mandatu.

Jad Waszem ma nowego szefa. To szef osadników Dani Dajan

Jad Waszem zyskał nowego szefa ponad rok po tym, jak długoletni dyrektor instytutu Awner Szalew ogłosił przejście na emeryturę. Ówczesny premier Izraela Benjamin Netanjahu planował nominować na to stanowisko byłego generała i religijnego nacjonalistę Efiego Itama. Jednak do nominacji nie doszło po głośnym sprzeciwie w Izraelu i poza jego granicami z powodu braku doświadczenia Itama w badaniu Holokaustu oraz ostrej retoryki wobec Palestyńczyków i mniejszości arabskiej w Izraelu.

Dani Dajan przekazał w niedzielę, że zadaniem Jad Waszem, oprócz edukacji i badań, jest także zwalczanie dezinformacji na temat Holokaustu "w celu ochrony pamięci o Zagładzie i zapewnienia, że naród żydowski i ludzkość będą na zawsze pamiętać o tym wydarzeniu".

Czytaj też:

Dani Dajan nowym szefem Jad Waszem. Niedawno był konsulem Izraela w Nowym Jorku

Założony w 1953 roku Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu Jad Waszem w Jerozolimie to w Izraelu instytucja niemal święta, do której masowo przybywają uczniowie, żołnierze i wycieczki z miejsc pracy. Odwiedzany jest przez większość delegacji międzynarodowych, chcących oddać hołd 6 milionom Żydów zamordowanych w czasie II wojny światowej.

Szalew, który piastował stanowisko dyrektora przez ostatnie 27 lat, przekształcił Jad Waszem z muzeum w czołową na świecie szkołę badań nad Holokaustem, poświęconą zwalczaniu antysemityzmu, rasizmu i wykluczenia społecznego, której kursy są oblegane przez nauczycieli z całego świata.

MD

Polecamy:

Lubię to! Skomentuj64 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka