Zaskakujący pomysł Węglarczyka ws. Izraela. Ostra reakcja Sikorskiego

Były szef MSZ Radosław Sikorski. fot. Youtube/Onet Rano
Były szef MSZ Radosław Sikorski. fot. Youtube/Onet Rano
Dziennikarz Bartosz Węglarczyk rozmawiał z byłym szefem MSZ Radosławem Sikorskim o sporze Polski z Izraelem. Pomysł prowadzącego nie spodobał się politykowi.

W programie Onet Rano Bartosz Węglarczyk pytał byłego szefa resortu spraw zagranicznych o konflikt Polski z Izraelem m.in. w kontekście przyjęcia przez parlament i podpisania przez prezydenta nowelizacji Kpa ws. reprywatyzacji. Dziennikarz przedstawił politykowi swój pomysł na rozwiązanie sporu.

Czytaj też: Izrael obniża poziom relacji dyplomatycznych z Polską. Stanowcza relacja MSZ

Dyskusja Węglarczyk - Sikorski


– To się sprowadza do argumentu, zawsze podnoszone przez Izraelczyków, że Hitler był tak skuteczny w mordowaniu Żydów, że wymordował ich tak wielu, że wielu spadkobierców nie ma. Ich mienie zostało, ich nie ma i bardzo często nie da się tego udowodnić – tłumaczył Węglarczyk.

– Znamy wiele takich spraw (...) czy tego nie można było załatwić w taki sposób, żeby wypłacić jakieś odszkodowanie, choćby symboliczne, organizacjom, które reprezentują ofiary, również nieżyjące, Holokaustu. Mielibyśmy sprawę załatwioną – proponował dziennikarz. – Tak zrobiło wiele krajów Europy Środkowej, a my zostaliśmy w tej sytuacji, kiedy jako jedyny kraj regionu mamy tę sprawę nieuregulowaną – dodał.

Sikorski po chwili odpowiedział: – Nie rozumiem pana stanowiska, panie redaktorze. Polska miałaby za mienie swoich obywateli wypłacać odszkodowanie jakimś organizacjom, które mianowały się przedstawicielami byłych polskich obywateli? Niby z jakiej racji? – zapytał polityk. – Nie ma świadków, ludzie nie przeżyli – tłumaczył dziennikarz.


– To na jakiej podstawie miałyby być dokonywane przelewy i komu? Organizacjom ze Stanów Zjednoczonych, które palcem nie kiwnęły w sprawie polskich Żydów, czy Stanom Zjednoczonym, które już dawno wzięły pieniądze na odszkodowania dla swoich obywateli? – pytał dalej polityk.

–  W księgach wieczystych nie ma kategorii mienia katolickiego, protestanckiego, czy żydowskiego. To sprawa między państwem polskim a jego obywatelami, byłymi lub obecnymi. Czy Watykan ma prawo do mienia bezspadkowego zmarłych katolików w USA czy w Izraelu? Przecież to absurd – dodał Sikorski.

KJ

Czytaj też:

Lubię to! Skomentuj138 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka