Przejęcie Idea Bank przez Pekao. Sąd nie zakwestionował restrukturyzacji banku

Idea Bank przejęty przez Bank Pekao.
Idea Bank przejęty przez Bank Pekao.
Wojewódzki Sąd Administracyjny oddalił skargi na decyzję Bankowego Funduszu Gwarancyjnego o wszczęciu przymusowej restrukturyzacji wobec Idea Banku - poinformowało BFG. Oddalenie oznacza zbadanie strony merytorycznej decyzji i uznanie, że decyzja BFG nie została wydana z naruszeniem prawa - dodano.

WSA oddalił skargi na decyzję o przymusowej restrukturyzacji Idea Banku

Zastępca prezesa BFG Sławomir Stawczyk wskazał, że "sąd podzielił ocenę Funduszu, że skarga na decyzję w sprawie Idea Bank S.A. nie daje podstaw do uznania, iż decyzja została wydana z naruszeniem prawa".

- W prace Funduszu nad wszczęciem przymusowej restrukturyzacji zaangażowany był zespół świetnych profesjonalistów, dlatego takie rozstrzygnięcie sądu nie jest dla nas zaskoczeniem. Fundusz jak zawsze działał zgodnie z polskim i unijnym prawem, kierując się przede wszystkim interesem publicznym – powiedział cytowany w komunikacie Stawczyk.

- Oddalenie oznacza zbadanie strony merytorycznej decyzji i uznanie, że decyzja Funduszu nie została wydana z naruszeniem prawa - wyjaśniono.


Przymusowa restrukturyzacja Idea Bank

BFG przypomniało, że przymusowa restrukturyzacja Idea Banku została wszczęta 31 grudnia 2020 r. w związku ze złą sytuacją kapitałową banku i spełnieniem trzech warunków, które zobowiązują Fundusz do podjęcia takiego działania zgodnie z ustawą z 2016 r. o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji.

Jak wskazano, Idea Bank był zagrożony upadłością; nie było przesłanek wskazujących, że możliwe działania nadzorcze lub działania Idea Bank pozwolą we właściwym czasie usunąć zagrożenie upadłością; wszczęcie przymusowej restrukturyzacji Idea Bank było konieczne w interesie publicznym.

"Przymusowa restrukturyzacja Idea Bank S.A. odbyła się przy zastosowaniu instrumentu przejęcia przedsiębiorstwa. Bankiem przejmującym był Bank Pekao S.A." - podano.

Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich przypomniało we wtorkowym komunikacie, że "sprawa przymusowej restrukturyzacji Idea Banku budzi duże kontrowersje".

"Decyzja Bankowego Funduszu Gwarancyjnego w tej sprawie może uniemożliwić obligatariuszom GetBack zaspokojenie ich roszczeń w postępowaniu sądowym prowadzonym przeciwko Idea Bank S.A." - wskazało Biuro RPO. Przypomniano jednocześnie, że w tej sprawie Rzecznik Praw Obywatelskich zwracał się do Prezesa BFG.

Idea Bank przejęty przez Bank Pekao

W styczniu br. RPO zwróciło uwagę, że "decyzja o przejęciu Idea Banku narusza prawa kilkudziesięciu tysięcy konsumentów". "Dotyczy to pokrzywdzonych klientów GetBack SA, którego przed upadkiem właścicielem był Idea Bank" - wskazał wówczas RPO. Jednocześnie przekazał, że "z niepokojem przyjął informację o podjęciu 30 grudnia 2020 r. przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny decyzji w sprawie wszczęcia przymusowej restrukturyzacji Idea Bank S.A., umorzenia instrumentów kapitałowych Idea Bank S.A., zastosowania instrumentu przymusowej restrukturyzacji wobec Idea Bank S.A. oraz ustanowienia administratora Idea Bank S.A.".

PRO we wtorkowym komunikacie podkreślił, że na decyzję BFG skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie złożyli obligatariusze GetBack.

KJ

Czytaj też:

Lubię to! Skomentuj22 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka