Balcerowicz na Campus Polska. „Wszystko co pisowskie jest polskie”

Leszek Balcerowicz na Campus Polska Przyszłości. Fot. Twitter/Campus Polska Przyszłości
Leszek Balcerowicz na Campus Polska Przyszłości. Fot. Twitter/Campus Polska Przyszłości
Utworzenie internetowego pręgieża dla najbardziej skompromitowanych dziennikarzy zaproponował podczas spotkania z uczestnikami Campusu Polska Przyszłości prof. Leszek Balcerowicz. Wdał się też w gwałtowny spór ze zgromadzoną młodzieżą na temat ocieplenia klimatu.

Campus Polska Przyszłości - Leszek Balcerowicz

Na poniedziałkowe wieczorne spotkanie z Leszkiem Balcerowiczem przyszło wyjątkowo dużo osób, Campus Arena była w całości wypełniona.

Polecamy:

Kto oprócz Kramka niszczył płot na granicy polsko-białoruskiej? Co tam robi babcia Lodzia?

Afgańska posłanka płacze na spotkaniu z marszałek Witek i ministrem Błaszczakiem (wideo)

Na początku Balcerowicz wygłosił przesłanie do uczestników, w których przekonywał do gospodarki rynkowej i krytykował własność państwową w gospodarce, a także socjalizm, który - jak mówił - zawsze prowadzi do upadku gospodarki.

Leszek Balcerowicz spotkał się z krytyką nie tylko sporej części obecnych na spotkaniu z nim. Bardzo mocno - z różnych stron - krytykowano go także w internecie. Uwagę zwróciły choćby jego słowa, że "wszystko co pisowskie jest polskie".


Balcerowicz: Za PiS "autorytarna transformacja"

– Od czasu do czasu zdarzają się negatywne zjawiska, które można nazwać autorytarnymi transformacjami. W Europie to jest Polska, Węgry, nie mówiąc o Rosji. Zobaczymy co będzie w Słowenii. Słabym pocieszeniem dla nas jest to, że to się dzieje w Indonezji, a do pewnego stopnia w Tajlandii – mówił. – Każdy, kto sobie zdaje sprawę, jak kolosalnie pozytywną zmianą było przeobrażenie ustrojowe w Polsce w porównaniu z tym co było musi dostrzegać zagrożenie, związane z tym, co się dzieje od sześciu lat. I poczynić zobowiązanie do działania, chociażby w postaci gestu Kozakiewicza – dodał.

Jego zdaniem "autorytarna transformacja" ma kilka cech. – Po pierwsze jest to przekupywanie tych, których poparcie można kupić. To przekupywanie robi się dwojako - z budżetu (...) oraz przekupywanie posadami –mówił Balcerowicz.

Przekupywać można tylko we własności państwowej, której w Polsce przed 2016 rokiem było około 30 procent - mówił. – To nie wystarczyło, więc się nacjonalizuje – zaznaczył. – Na przykład kto w świecie zachodnim buduje państwową fabrykę aut o nazwie Izera? Znajdźcie takie państwo. Nie wspieraną przez państwo, ale państwową – wyliczał Balcerowicz.

– Drugą cechą autorytarnej transformacji jest ogłupianie, poprzez agresywną propagandę. Do tego potrzebna jest władza nad mediami – zaznaczył.

Po trzecie, instrumentem jest wykorzystywanie aparatu państwowego do własnych politycznych celów. Zwrócił uwagę, że on opublikował w internecie listę "prokuratorów Ziobry".

Balcerowicz chce "internetowego pręgierza"

– Dlaczego tylu ludzi się oburza, że haniebna propaganda nadawana jest przez dziennikarzy w "Wiadomościach", a nie ma w internecie ich narastającej listy tych pseudo dziennikarzy z imionami, nazwiskami i wizerunkami? – pytał Balcerowicz.

– Zróbcie internetowy pręgież – radził. Jego zdaniem "to musi dotyczyć także innych kategorii osób, które gwałcą uczciwość.

Czytaj dalej:

Abp Jędraszewski odpowiada na słowa Nitrasa: Żydów też próbowano opiłowywać

Jest decyzja szefa KRRiT ws. TVN24

Rząd zdecydował. Tylko 3 godziny gry na komputerze dla nastolatków

Dzieci z Afganistanu zatruły się grzybami w Polsce

Unia Europejska ponownie o imigrantach w Usnarzu Górnym. "To agresja na Polskę"

Spór o klimat. Krytyka pod adresem Balcerowicz

Uczestnicy spotkania zadawali Leszkowi Balcerowiczowi wiele pytań, z których szereg było polemicznych. Najostrzejszy spór wywołała sprawa kryzysu klimatycznego. Jeden z uczestników przywołał raport Fundacji FOR z 2013 r., którego autor kwestionował wpływ człowieka na ocieplenie klimatu.

Balcerowicz odpowiadał, że z takimi raportami nie zawsze musi się zgadzać, ale jeżeli coś jest podparte solidnym warsztatem naukowym, nie widzi powodu, by nie publikować, bo byłby to rodzaj cenzury. Poza tym raport ten nie twierdził, że człowiek nie ma wpływu na ocieplenie klimatu, tylko kwestionował stopień tego wpływu.

Odpowiedź ta wywołała gwałtowne głosy polemiczne młodych uczestników. – Jest bezdyskusyjne, że to wpływ człowieka doprowadził do ogrzania atmosfery. To człowiek odpowiada głównie za ocieplenie klimatu, wszystkie poglądy są zgodne, że potrzebne są szybkie i masowe redukcje emisji. W tym kontekście stanowisko FOR i pana jest po prostu błędne – mówił jeden z uczestników, wzbudzając aplauz.

– Nie przeciwstawiam się tezie o stuprocentowym lub mniejszym wpływie działalności człowieka, tylko potępianiu ludzi, które prowadzą badania naukowe i mają różne zdania – odpowiedział Balcerowicz.

Lubię to! Skomentuj219 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka