Aplikacja Jaśmina specjalnym gościem pierwszego kongresu Polski 2050 Szymona Hołowni

Szymon Hołownia zaprezentował aplikację Jaśminę. Fot. Twitter/Aleksander Twardowski
Szymon Hołownia zaprezentował aplikację Jaśminę. Fot. Twitter/Aleksander Twardowski
W sobotę w Warszawie rozpoczął się pierwszy kongres ruchu Polska 2050. Specjalnym gościem okazała się aplikacja Jaśmina.

Jaśmina zamiast Obamy

Póki co aplikacja nie jest dostępna w Google Play. Brawa na sali nie brzmiały zbyt entuzjastyczne. Wcześniej słychać było głosy, że specjalnym gościem kongresu będzie Michelle Obama.

Polecamy:

Staszewski stawia ultimatum rzecznikowi MSZ. O co chodzi działaczowi LGBT?

Pamiętacie "człowieka bizona" z Kapitolu? Sensacyjne zeznania republikanina

"Nie mogłam być dziś na #Kongres2050 @PL_2050, za bardzo kocham życie by was narażać ale mam już #Jaśmina na telefonie, jest naprawdę fajna!" - napisała na Twitterze Paulina Hennig-Kloska, organizatorka kongresu Polska 2050.

Jaśmina ma być pierwszą w Polsce aplikacją polityczną, która umożliwi głosowanie w różnych ważnych sprawach. Początkowo ma służyć  tylko osobom zaangażowanym w działalność ruchu. Docelowo ma informować o ważnych wydarzeniach dla ruchu Polska 2050.


Hołownia zapowiedział... Jaśminę

Zapowiadanym i trzymanym w tajemnicy gościem specjalnym Kongresu Polski 2050 okazała się "Jaśmina", aplikacja polityczna, umożliwiająca bezpośredni wpływ na program i decyzje ruchu - poinformował Szymon Hołownia.

Pod koniec swojego przemówienia programowego podczas Kongresu Polski 2050 Szymon Hołownia przedstawił zapowiadanego "gościa specjalnego". Przyznał, że nikt nie zgadł, kto tym gościem będzie.

"Nasz gość sprawi, że wasz głos będzie się liczył" - zawrócił się do członków Polski 2050 i przedstawił Jaśminę - "pierwsza polityczną przyjaciółkę", pierwszą aplikację polityczną w Polsce, która umożliwi wpływ na najważniejsze decyzje, a także będzie informować o ewentach politycznych w okolicy.

"To jest naprawdę przełom w polskiej polityce" - przekonywał. "Chodzi o to, żebyśmy korzystając z tego, że jesteśmy cyfrowym społeczeństwem mogli budować jak najbardziej demokratyczną i rozmawiającą ze sobą Rzeczpospolitą" - dodał.

"Czekali, pytali, kto wjedzie na białym koniu, a myśmy każdemu z was dali białego konia, na którym może wjechać na scenę i zmieniać politykę" - podkreślał Hołownia.

Jaśmina i zielona demokracja w Polsce

Pierwszym sprawdzianem dla "Jaśminy" ma być głosowania wszystkich członków Polski 2050, które ma trwać do niedzieli do godz. 18, dotyczące zakazu handlu w niedzielę. Wszyscy członkowie Polski 2050 za pomocą "Jaśminy" zdecydują, czy ustawę o zakazie handlu w niedzielę powinno się zaostrzyć czy zliberalizować. "To, co zdecydują członkinie i członkowie, będzie częścią oficjalnego programu Polski 2050" - zapowiedział.

Wcześniej, w przemówieniu programowym przedstawiał kolejne elementy "zielonej demokracji" Polski 2050.

To m.in. lekarz osobisty dla każdego, który będzie kierował na bezpłatny generalny bilans zdrowia. Lekarz osobisty ma być dostępny nie tylko w gabinecie, ale przez aplikację lub telefon, bo "mamy rok 2021, a nie 1921, jak niektórzy sądzą". Polska 2050 proponuje też zwrot kosztów wizyty u lekarza prywatnego, jeśli nie uda się szybko złożyć wizyty o lekarza publicznego.

Izdebski: Wróżę klapę, jeśli nie będzie to przemyślane

"Trochę się znam na aplikacjach, które, jak widzę były inspiracją dla #jaśmina, i jeżeli to nie będzie coś mega rewolucyjnego i przemyślanego do głębi, to wróżę bardzo szybką klapę" - skomentował na Twitterze prawnik i aktywista Krzysztof Izdebski.

KW

Czytaj dalej:

Morawiecki zaskoczył. Ujawnił plany ws. rekonstrukcji i stanu wyjątkowego

Seksistowski komentarz posłanki PO. Tak Marczułajtis kpi z pełnomocniczki Czarnka

Lewica żąda zniesienia stanu wyjątkowego! Inne partie opozycji „bez decyzji”

Pierwszy kongres Polska 2050 Szymona Hołowni. Kim jest tajemniczy gość

Dziennikarze Onetu z zarzutami! Robili relację z terenu stanu wyjątkowego

Lubię to! Skomentuj68 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka