Antykoncepcja za darmo? Francuzki nie zapłacą za "zabezpieczenie"

Pixabay/KlausHausmann
Pixabay/KlausHausmann
Francuskie młode kobiety do 25. roku życia będą mogły liczyć na darmową antykoncepcję. Ruch ma przeciwdziałać spadkowi stosowania antykoncepcji ze względu na jej zbyt wysoką cenę, tłumaczy minister zdrowia we Francji.

Francuzki będą mogły korzystać z darmowych pigułek

Już od przyszłego roku młode Francuzki do 25. roku życia będą mogły korzystać z bezpłatnej antykoncepcji, zapowiedział minister zdrowia.

Olivier Véran tłumaczył, że osoby poniżej 25 roku życia nie będą również obciążane kosztami wizyt lekarskich, testów ani innych procedur medycznych związanych z kontrolą urodzeń.

Zobacz: Sienkiewicz przekonał się, że z policją nie warto zadzierać. Dostanie pozew

- Obejmie to antykoncepcję hormonalną, testy biologiczne z nią związane, przepisywanie środków antykoncepcyjnych i wszelką opiekę związaną z tą antykoncepcją do 25. roku życia - powiedział w rozmowie z France 2.

- Odnotowuje się spadek stosowania antykoncepcji wśród pewnej liczby młodych kobiet, a głównym powodem tego są kwestie finansowe. To za dużo kosztuje. To niedopuszczalne, że kobiety nie mogą się chronić, nie mogą mieć antykoncepcji, jeśli to oczywiście ich wybór, ponieważ ich na to nie stać - dodał.

Kobiety rezygnowały z antykoncepcji, bo jest za droga

Minister został zapytany, dlaczego wiek 25 lat jest wiekiem granicznym dla nowych przepisów, Véran odpowiedział, że ten wiek odpowiada to wiekowi większej autonomii i ponieważ Francuzi po 25. roku nie są już objęci dodatkowym ubezpieczeniem zdrowotnym rodziców, zwanym mutuelle.

Minister przekazał również, że według badań to właśnie ta grupa kobiet rezygnuje z antykoncepcji ze względu na jej wysoki koszt.

Zobacz: Pozowanie nago to niejedyna umiejętność Marianny Schreiber. Rysuje i pisze poezję

Według prognoz finansowanie przez państwo pigułek, wkładek domacicznych i innych środków antykoncepcji ma kosztować francuski system opieki zdrowotnej około 21 milionów euro rocznie.

To kolejny krok

Francja już wcześniej (od 2013) oferowała bezpłatną antykoncepcję dla osób w wieku od 15 do 18 lat. Od 2020 roku wprowadzono darmową antykoncepcję również dla osób przed 15. rokiem życia, co doprowadziło do spadku liczby aborcji.

W ubiegłym roku francuski rząd ogłosił, że prawie 1000 dziewcząt w wieku od 12 do 14 lat zachodzi w ciążę, a 770 z tych ciąż kończy się aborcją.

WP

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj17 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości