O Tusku, śmierciach w pandemii, urodzinach Mazurka. Lider PSL w rozmowie z Salonem24

Władysław Kosiniak-Kamysz w wywiadzie dla Salon24.pl.
Władysław Kosiniak-Kamysz w wywiadzie dla Salon24.pl.
Skrajna lewica doprowadzi do zaorania rolnictwa i zakazu hodowli zwierząt. Będę twardo bronił prawa do schabowego! Jako PSL jesteśmy ostoją wolności zagrożonej w Europie – mówi Salonowi 24 Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Nie milkną echa imprezy, w której wzięli udział politycy różnych ugrupowań. Są głosy oburzenia, że nigdy do redaktora Mazurka nie powinniście iść. Politykom opozycji nie przystoi spotykać się towarzysko z przedstawicielami partii rządzącej. Donald Tusk wezwał na dywanik i doprowadził do zawieszenia ważnych polityków PO. Pan również wziął udział w spotkaniu u redaktora Mazurka…

Władysław Kosiniak-Kamysz: Akurat zawieszenie polityków to są wewnętrzne sprawy Platformy Obywatelskiej. Wydaje mi się, że Donald Tusk wykorzystał sytuację do zrobienia porządków we własnym otoczeniu. Co do mojej obecności, powtórzę – w tym czasie w Sejmie PSL było reprezentowane przez innych posłów. Wystąpienia Mariana Banasia wysłuchali Jan Łopata i Czesław Siekierski. A sama obecność na imprezie, w której uczestniczą ludzie o różnych poglądach powinna być czymś normalnym. Nie dajmy się zwariować. Doprowadzenie do sytuacji, w której spotkania, rozmowy i relacje ludzi o odmiennych poglądach byłyby zakazane nie służyłoby niczemu dobremu.  Osobiście mogę się z kimś bardzo nie zgadzać, ale rozmawiam z każdym.

Przeczytaj też:

Symbol ery Merkel. "Jedna ręka ratuje opozycjonistów, druga wspiera reżim, który zabija"


Co do rozmów ponad podziałami. Minęło już kilka tygodni od dymisji wicepremiera Jarosława Gowina. Zaraz po niej spekulowano o budowie nowej chadecji. Centroprawicy, w skład której weszłoby Porozumienie Gowina, Polskie Stronnictwo Ludowe i mniejsze formacje konserwatywne. Jak ta budowa „nowej centroprawicy” wygląda?

Ja skupiam się na budowie silnego Polskiego Stronnictwa Ludowego-Koalicji Polskiej. Odbywają się zjazdy regionalne. Podczas nich zapadają bardzo ciekawe decyzje. Do władz partii wchodzą coraz młodsi ludzie. Adam Gawrylik został liderem PSL na Pomorzu. Jarek Rzepa jest liderem stronnictwa w regionie zachodniopomorskim. Dariusz Klimczak w województwiwe łódzkim. Coraz śmielej do głosu dochodzi pokolenie 30 i 40-latków. To bardzo pozytywne. Oczywiście musi powstać nowoczesna centroprawica. Ale droga do jej powstania wiedzie przez silne Polskie Stronnictwo Ludowe – Koalicję Polską. I ja skupiam się na wzmacnianiu stronnictwa. Bez silnego PSL nie ma mowy o rozsądnej centroprawicy. A o wszelkich koalicjach, współpracy z innymi ugrupowaniami, będziemy rozmawiać.

Trwają  przetasowania w Platformie Obywatelskiej. To ugrupowanie, w którym jest  mocny nurt lewicujący, związany z prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim. Podczas campusu Polska Przyszłości padły słowa o katolikach, opiłowywaniu ich z przywilejów. Ale potem przyszła konwencja, na której Donald Tusk robił znak krzyża, mówił o tradycji, o „dobrym Kościele”. Nie brak głosów, że Platforma zaczyna budować właśnie chadeckie centrum. A skoro tak, to PSL będzie zmuszone wejść w koalicję na warunkach byłego premiera?

Ja przypomnę, że szeroka koalicja całej opozycji już była. Startowała w wyborach do Parlamentu Europejskiego. I poniosła druzgocącą klęskę z PiS. A zależy mi na tym, by z PiS-em wygrać. Szans na taką wygraną nie należy upatrywać w powielaniu rozwiązań, które nie zadziałały z nadzieją, że tym razem się uda. Skupić należy się za to na przygotowaniu  rozwiązań, które dadzą efekt. I uważam, że szansą jest budowa odrębnych bloków. Jako PSL jesteśmy przywiązani do swojej podmiotowości. I przygotowujemy się do startu jako formacja centroprawicowa.

Jednak w takim razie, po ostatnich deklaracjach Tuska będziecie walczyć o ten sam elektorat z PO?

Niezależnie od takiej, czy innej deklaracji polityków fakty są jecnoznaczne: Platforma Obywatelska na pewno nie jest dziś formacją prawicową. I znacznie bliżej jest jej do lewicy. To nie jest z mojej strony zarzut – tak się po prostu stało, o tym zadecydowali wyborcy PO, którzy chcą formacji centrolewicowej. My odwołujemy się do zupełnie innego elektoratu, wyborców umiarkowanej prawicy. Jesteśmy dziś jedyną taką formacją na polskiej scenie politycznej. Drugiej takiej nie ma ani w Sejmie, ani wśród ugrupowań pozaparlamentarnych.

Formacja konserwatywna to wartości, tradycja, także obrona polskiego interesu. Prawo i Sprawiedliwość oraz rząd Zjednoczonej Prawicy mówią, że właśnie to robią. Prowadzą przecież spór z Czechami w obronie naszej elektrowni. Stawiają się i Łukaszence i Unii Europejskiej. Nawet prezydentowi Joe Bidenowi wysyłają sygnał, że musi się nauczyć pewnego szacunku do naszego kraju. A lex TVN to próba odzyskania dla polskiego kapitału mediów?

Skuteczność w polityce międzynarodowej polega na osiąganiu celów. Jeśli celem ma być to, że Polska będzie płaciła regularne kary, to gratuluję. Ja to widzę zupełnie inaczej. Ale też, co chcę podkreślić, PSL ma w kwestiach polityki zagranicznej zupełnie inne zdanie od rządu, ale też inne od większości opozycji. Zacznijmy od Turowa. Absolutnie uważam, że ta kopalnia nie powinna być zamknięta. W Polsce nie można zamknąć elektrowni, która stanowi 7 proc. energii w Polsce. A elektrownia nie może działać bez kopalni. To oczywiste. Ale też nie popieram tego, co robi rząd. Można się było z Czechami dogadać wcześniej, a koszty tego dogadania mogły być niewielkie. Wystarczyło tylko zapłacić kilku miejscowościom po stronie czeskiej za brak wody. Nie załatwiono tego przed werdyktem Trybunału. Teraz widać, że rządzący nie potrafią dojść do porozumienia z ważnym partnerem z Grupy Wyszehradzkiej. To błąd strony rządowej, za który zapłaci całe społeczeństwo. Jeśli chodzi o Unię Europejską, to już dwa lata temu chcieliśmy wpisania obecności Polski do Unii Europejskiej.

Lubię to! Skomentuj17 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo