Dramat w zalanej kopalni w Sobótce. Odnaleziono ciała nurków

Akcja ratunkowa ratunkowa i poszukiwawcza w zalanej kopalni, fot. PAP/Aleksander Koźmiński
Akcja ratunkowa ratunkowa i poszukiwawcza w zalanej kopalni, fot. PAP/Aleksander Koźmiński
W zalanej kopalni w Sobótce ratownicy PSP odnaleźli ciała dwóch nurków, którzy w niedzielę podczas ćwiczeń w tym wyrobisku nie wypłynęli na powierzchnię. Nadal prowadzone są poszukiwania trzeciego z zaginionych mężczyzn.

Nurkowie w kopalni

W niedzielę po południu trzech z sześciu nurkujących w zalanej kopalni Maria Concordia w Sobótce nie wypłynęło na powierzchnię. To doświadczeni nurkowie, który w cywilnej szkole brali udział w ćwiczeniach poszerzających umiejętności. Zaginęło dwóch instruktorów i jeden kursant. Dwóch nurków nie wypłynęło na powierzchnię, trzeci z nich chciał dostarczyć im butle z tlenem i również został pod wodą.

W poniedziałek specjalistyczna grupa nurków PSP wznowiła poszukiwania zaginionych. Przed godziną 12 rzecznik Komendy Miejskiej PSP we Wrocławiu st. kpt. Tomasz Szwajnos powiedział, że ratownicy dotarli do dwóch ciał. - Nie mogę potwierdzić, czy dziś uda się wydobyć ciała na powierzchnię, ponieważ każde nurkowanie pogarsza tam widoczność - powiedział rzecznik.

Polecamy:

Akcja ratunkowa

Dodał, że wkrótce specjalistyczni nurkowie PSP ponownie zejdą pod wodę. - Muszą przygotować miejsce do bezpiecznego nurkowania. Trzeba przetransportować na powierzchnię sprzęt, który tam pozostał. Przygotowane zostaną też liny poręczowe, aby można się po nich poruszać - mówił. Rzecznik wskazał, że może się okazać, że dziś uda się jedynie przygotować "teren do dalszych działań".

Dodał, że trzeciego zaginionego nurka nie udało się jeszcze odnaleźć.

W poszukiwaniach biorą udział wyspecjalizowane jednostki PSP z kilku województw. - Musieliśmy szukać ratowników w całym kraju, którzy mają specjalizację w nurkowaniu jaskiniowym. Jest grupa z Opola, grupa łączona z Lubuskiego i Wielkopolski, jest nurek z Gdańska i ratownicy z grupy ratownictwa górniczego z KGHM – powiedział wcześniej dyżurny Wojewódzkiego Stanowiska Koordynacji Ratowniczej PSP we Wrocławiu.

Kopalnia Maria Concordia

Kopalnia magnezytu Maria Concordia rozpoczęła działalności w latach 20. XX w. Wyrobisko ma wiele poziomów; wydobycie zakończono tam w latach 60. ub. wieku, a zakłady ostatecznie zlikwidowana w latach 90. Zalana kopalnia jest często wykorzystywana przez nurków do ćwiczeń.

ja

Czytaj także:

Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości