Macron po cichu zmienił jeden z symboli Francji

Emmanuel Macron i nowy odcień granatu, fot. PAP/EPA/YOAN VALAT
Emmanuel Macron i nowy odcień granatu, fot. PAP/EPA/YOAN VALAT
Prezydent Francji zmienił narodowe barwy na oficjalnej fladze tego kraju. Dziennikarze odkryli, że Emmanuel Macron podczas wystąpienia na międzynarodowej konferencji nt. Libii w Paryżu miał za sobą flagę, na której nie było tradycyjnego niebieskiego koloru.

Francuska flaga zmieniła kolor

Po zmianie francuski tricolor składa się teraz z granatu, bieli i czerwieni, a nie z niebieskiego, białego i czerwonego. Jak informuje "Le Parisien", to szczegół, który przeszedł niezauważony i nie został oficjalnie ogłoszony, choć prawdopodobnie decyzja o zmianie zapadła już rok temu, w lipcu 2020. Francuska flaga zmieniła kolor - jako pierwszy zauważył kanał Europe 1.

Kto namówił do tego Macrona

"Wszystko jest kwestią niuansów. Niebiesko-biało-czerwony tryptyk jest nadal wyświetlany na oficjalnych budynkach, ale teraz jest w rzeczywistości granatowy" - pisze "Le Parisien". Informację tę dziennik miał potwierdzić w Pałacu Elizejskim. Za tą zmianą odcienia podobno stoją dyrektor operacyjny Pałacu Arnaud Jolens oraz Bruno Roger-Petit, doradca prezydenta ds. pamięci, którzy mieli naciskać na Macrona, aby zdecydował o zmianie koloru flagi francuskiej.

Zmiana jest symboliczna

Komentatorzy zauważają, że powrót granatu na francuską flagę jest symboliczny i nieprzypadkowy. Flaga bardziej przypomina teraz tę z 1793 r. i ponownie łączy się z rewolucją francuską. Ten odcień, zawsze używany przez francuską marynarkę wojenną, był na fladze do 1976 roku. Wtedy ówczesny prezydent Republiki Valéry Giscard d'Estaing postanowił rozjaśnić czerwień i błękit.

Pasuje do flagi UE

Niewykluczone, że decyzję o zmianie koloru przyspieszyła francuska prezydencja w Unii Europejskiej, która nastąpi w styczniu przyszłego roku. Ponieważ flaga Unii Europejskiej jest obecnie umieszczana prawie wszędzie obok flagi francuskiej, to, głównie ze względów estetycznych, postanowiono użyć tego samego błękitu tzw. maryjnego - uważają inni komentatorzy. Jeśli jednak spojrzymy na obie flagi, to granat Macrona jest nieco ciemniejszy od unijnej flagi.

ja

Czytaj także:

Lubię to! Skomentuj27 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka