Radykalna propozycja eksperta ws. trzeciej dawki szczepionki. Pozwoli uniknąć lockdownu?

fot. Wikimedia/ Lisa Ferdinando
fot. Wikimedia/ Lisa Ferdinando
Osobom, które mimo wezwania nie zaszczepią się trzecią dawką przeciwko Covid-19, należy odebrać przepustkę sanitarną - takie rozwiązanie proponuje doradca włoskiego Ministerstwa Zdrowia Walter Ricciardi. Jego zdaniem konieczne jest wzmocnienie ochrony Włoch przed falą zakażeń ze wschodu Europy.

W wywiadzie dla dziennika "Il Messaggero" w niedzielę profesor Ricciardi wyraził przekonanie, że w kraju nie będzie nowego lockdownu, nawet częściowego.

Przepustka covidowa "Green Pass"

Trzeba natomiast według niego podejmować szybsze i bardziej zdecydowane działania wobec pracowników służby zdrowia, którzy nie chcą się szczepić i rozszerzyć kampanię podawania trzeciej dawki łącząc ją z ważnością tzw. Green Pass.

Według propozycji eksperta ten, kto nie przyjmie trzeciej dawki w ciągu dwóch- trzech miesięcy od wezwania, straci przepustkę Covid-19. Przypomniał, że po sześciu miesiącach od drugiej dawki jest się chronionym przed ciężkim przebiegiem choroby, ale znacznie mniej przed samym zakażeniem.

Jak zauważył Ricciardi, medycy, którzy nie chcą się szczepić, są nieliczni, ale - przyznał - mogą spowodować ogromne straty, bo mają możliwość wpływania na pacjentów.

Wraz z wariantem Delta pandemia zmieniła się; jedna osoba zakażona zaraża średnio siedem następnych - ostrzegł. Dlatego, wskazał, aby ją zatrzymać, trzeba zaszczepić niemal całą ludność.

Wiceszef resortu podczas konferencji w Rzymie jako inną konsekwencję obowiązku posiadania przepustki sanitarnej we wszystkich miejscach pracy i w wielu obiektach publicznych wymienił masowe testy, jakimi poddają się osoby niezaszczepione. Dzięki temu, zaznaczył, można wyłowić nosicieli wirusa w większym stopniu niż wtedy, gdy wykonywano by ich mniej.

We Włoszech po dwóch dawkach szczepionki jest 84 procent osób. 

Trzy dawki szczepionki

Mikrobiolog Guido Rasi, doradca urzędu nadzwyczajnego komisarza do spraw pandemii stwierdził w radiu RAI, że trzecia dawka szczepionki może być już ostatnią, jeśli nie pojawią się nowe warianty koronawirusa. Jak zaznaczył, dla systemu immunologicznego trzy dawki szczepionki to pełny cykl, który stabilizuje jego pamięć.

Koronawirus we Włoszech

W sobotę Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że ostatniej doby na Covid-19 zmarły 53 osoby i stwierdzono ponad 8500 nowych zakażeń koronawirusem w 540 tysiącach testów. W szpitalach przebywa około 4 tysięcy osób, w tym 453 na intensywnej terapii.

Czytaj też:


KJ

Lubię to! Skomentuj40 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości