Trzy osoby zatrzymane za antysemicki skandal w Kaliszu. Ostry wpis Kamińskiego

Wiec "Kalisz wolny od faszyzmu". Fot. PAP
Wiec "Kalisz wolny od faszyzmu". Fot. PAP
Minister Mariusz Kamiński zapewnił, że polskie państwo będzie bezwzględne wobec osób, wywołujących nienawiść na tle etnicznym lub narodowościowym. Policja zatrzymała trzy osoby odpowiedzialne za happening w Kaliszu, gdzie spalono tekst Statutu Kaliskiego.

- Nie ma zgody na antysemityzm i nienawiść na tle narodowościowym, religijnym lub etnicznym. Wobec organizatorów haniebnego wydarzenia w Kaliszu państwo polskie musi okazać swoją bezwzględność i stanowczość. Dziś Policja zatrzymała trzy osoby w tej sprawie - przekazał szef MSWiA Mariusz Kamiński. 

Do skandalu doszło 11 listopada - grupka radykałów, wznosząc antysemickie hasła, przemaszerowała na Główny Rynek. Tam spalono tekst Statutu Kaliskiego, czyli przywileju tolerancyjnego dla Żydów, nadanego przez księcia wielkopolskiego Bolesława Pobożnego w 1264 roku. 

Statut Kaliski to jeden z najważniejszych dokumentów w historii Kalisza. Dopuszczał on wdrożenie sądów żydowskich i osobnych sądów dla spraw, w których brali udział zarówno Żydzi, jak i chrześcijanie. Dodatkowo zapewniał on wolność osobistą i bezpieczeństwo Żydom, włączając w to swobodę wyznania, podróżowania i handlu.

Zawiadomienie do prokuratury w sprawie możliwości popełnienia przestępstwa przez organizatorów marszu 11 listopada złożył m.in. prezydent Kalisza. 

- Dziś rano policjanci zatrzymali Piotra R., Wojciecha O. i Marcina O., którzy zostaną doprowadzeni do Prokuratury w związku ze zorganizowanym przez nich wydarzeniem, podczas którego wyrażano nienawiść na tle narodowościowym. Nie ma ma zgody na takie zachowanie - informuje w mediach społecznościowych policja. 

 

Zobacz: 

"Kalisz wolny od faszyzmu". Mieszkańcy reagują na antysemickie wydarzenia 11 XI

Prokuratura wszczęła postępowanie w sprawie wydarzeń z 11 listopada w Kaliszu

Tak izraelskie media opisują skandal w Kaliszu. "Nigdy nie widziałem czegoś takiego"


GW

Lubię to! Skomentuj200 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo