Wielomilionowe kary dla Auchan i Jeronimo Martins. Chodzi o zmowę cenową

Auchan ukarany. fot. Wikiemedia
Auchan ukarany. fot. Wikiemedia
24,6 mln euro kary nałożył na trzech operatorów wielkopowierzchniowych sklepów portugalski urząd ds. konkurencji (AdC) z tytułu trwającej przez kilkanaście lat zmowy cenowej na towary jednego z producentów żywności. Wśród ukaranych są sieci Auchan i Pingo Doce. Ta druga należy do grupy Jeronimo Martins, posiadającej w Polsce sklepy Biedronka.

Kary dla supermarketów

Dwa inne podmioty ukarane za zmowę cenową, to supermarkety Modelo Continente oraz spółka Bimbo Donuts, dostarczająca do wszystkich ukaranych sieci produkty spożywcze.

Według AdC ustawianie jednolitych cen w trzech sieciach odbywało się za pośrednictwem przedstawicieli spółki Bimbo Donuts w latach 2005-2016 i - jak podkreślił urząd - działało "na szkodę konsumentów".

Portugalski urząd ds. konkurencji przedstawił maile, z których wynika, że zmowa cenowa dotyczyła kilkunastu produktów, dostarczanych przez Bimbo Donuts, w tym głównie słodyczy i pieczywa.

Jak podał AdC z powodu niedopuszczalnych praktyk sieć Pingo Doce została ukarana na blisko 7,2 mln euro, zaś Auchan - na prawie 3 mln euro.

Czytaj też: Dlaczego inflacja wyjdzie nam na zdrowie?

Zmowa cenowa

3 listopada 2021 r. portugalski urząd ds. konkurencji poinformował, że ukarał Pingo Doce, Auchan, Modelo Continente oraz sieć Intermarche za stworzenie kartelu, dyktującego ceny kilku napojów, głównie piwa oraz wody gazowanej. Proceder, ukarany na łączną kwotę 92,8 mln euro, był prowadzony w portugalskich sklepach tych sieci od 2003 do 2016 r. Pośrednikiem w rozmowach pomiędzy sieciami miał być dostawca napojów, spółka Super Bock, która również została ukarana.


Czytaj dalej:


KJ


image

Lubię to! Skomentuj3 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka