Imigranci z Iraku wracają do kraju. Mińsk i Bagdad organizują bezpłatne loty

Migranci na lotnisku w Mińsku, fot. Twitter
Migranci na lotnisku w Mińsku, fot. Twitter
Ponad 400 osób zgłosiło się do władz Iraku, deklarując chęć opuszczenia Białorusi – informują białoruskie media, powołując się na MSZ Iraku. Irak zorganizował bezpłatne loty wszystkim, którzy zechcą powrócić do kraju.

Specjalne samoloty z Iraku

Na rejs w czwartek zarejestrowało się 340 osób – podały media, powołując się na Iraqi Airways. W sumie chęć powrotu zadeklarowało dotąd 430 osób.

Media publikują nagrania z mińskiego lotniska, gdzie pasażerowie oczekiwali już na lot. Samolot linii Iraqi Airways miał wylecieć z Mińska do Iraku o 13.45 (11.45 w Polsce).

Ambasada Iraku w Moskwie poinformowała wcześniej, że lot będzie bezpłatny, a samolot poleci z Mińska do Bagdadu przez Erbil, stolicę Irackiego Kurdystanu.

O organizacji lotu dla migrantów, m.in. tych, którzy wcześniej zgromadzili się na granicy Białorusi z Polską, informowało w środę ministerstwo spraw zagranicznych Iraku. Podano, że lot jest organizowany we współpracy z władzami białoruskimi.

image

Zawieszone loty na Białoruś

Bagdad, w związku z napływem dużej liczby nielegalnych migrantów przez lotnisko w Mińsku, wcześniej zdecydował o zawieszeniu lotów na Białoruś.

Z kolei w ubiegłym tygodniu Dyrekcja Generalna Lotnictwa Cywilnego Turcji wydała zakaz sprzedaży biletów dla obywateli Iraku, Syrii i Jemenu, udających się na Białoruś.

Natomiast białoruskie linie lotnicze Belavia poinformowały, że obywatele Iraku, Syrii i Jemenu, lecący z Turcji, nie będą przyjmowani na pokład jej samolotów. Zjednoczone Emiraty Arabskie również nie pozwalają już podróżnym z Afganistanu i państw Bliskiego Wschodu korzystać z połączeń na Białoruś, taką samą decyzję podjęły syryjskie linie lotnicze Cham Wings Airlines.

ja


Czytaj także:

Lubię to! Skomentuj62 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka