Premier mijał się z prawdą? Polska nie wnioskowała do KE o zerowy VAT na żywność

Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej w KPRM, fot. Leszek Szymański
Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej w KPRM, fot. Leszek Szymański
- Chcieliśmy obniżyć VAT na żywność do zera, ale nie zgodziła się na to Komisja Europejska - mówił premier Mateusz Morawiecki, prezentując założenia tzw. tarczy inflacyjnej. Tymczasem okazuje się, że Polska w ogóle nie składała wniosku do KE o zerowy VAT na żywność.

Nie było wniosku do KE o zerowy VAT na żywność

- Nie otrzymaliśmy żadnego wniosku o zerową stawkę na żywność z Polski. Komisja nie miałaby zresztą uprawnień, by taki wniosek uwzględnić – powiedział anonimowo urzędnik Komisji Europejskiej portalowi 300gospodarka.pl

Wielkość stawek ściśle reguluje unijna Dyrektywa VAT, która wyklucza stosowanie stawki 0 proc. w przypadku żywności. Ale dopuszcza stawkę obniżoną – dla artykułów spożywczych może ona wynosić 5 proc.

-  KE ma inne zasady. Nie zgadza się na tego typu działania. Gdyby była zgoda po stronie KE, jest nasze zobowiązanie, zaproszenie na całe I półrocze przyszłego roku zerowej stawki VAT na artykuły żywnościowe. Ale takiej zgody póki co nie ma - mówił Mateusz Morawiecki.

O okoliczności złożenia w Brukseli wniosku o zerową stawkę VAT na żywność portal zapytał też Kancelarię Premiera, ale nie uzyskał odpowiedzi.

Unijne prawo na to nie pozwala

Na razie zgodnie z unijną dyrektywą VAT stosowanie stawki 0 proc. VAT na żywność jest niedopuszczalne i stanowi naruszenie prawa UE.  Zerowa stawka VAT na żywność byłaby możliwa dopiero po zmianie dyrektywy. Według propozycji KE z 2018 roku powstałaby lista towarów i usług, gdzie bezwzględnie trzeba by było naliczać stawkę podstawową VAT. W przypadku pozostałych kraje członkowskie mogłyby elastycznie naliczać VAT według stawek obniżonych, w tym zerowej, co można by zastosować także w przypadku żywności.

Choć ta propozycja nie została jeszcze przyjęta, to trwają dyskusje nad stworzeniem katalogu towarów i usług, gdzie kraje członkowskie mogłyby używać niższych stawek. Ministerstwo Finansów informuje, że 18 listopada, podczas posiedzenia unijnej grupy roboczej, rozmawiano na temat reformy stawek VAT, a Polska kolejny raz wnioskowała o szersze stosowanie stawek obniżonych

Jaka jest w Polsce stawka VAT na żywność?

"Polska aktywnie wspiera projekt reformy stawek VAT w UE, który dopuszczałby pod pewnymi warunkami stosowanie stawki 0 proc. VAT także na żywność. Polska w zakresie produktów żywnościowych stosuje co do zasady najniższą z możliwych na gruncie prawa UE stawek VAT – stawkę 5 proc." - czytamy na stronie Ministerstwa Finansów.

Ministerstwo podkreśliło, że gdy wnioskowało o stawkę 0 proc. VAT na różne artykuły - książki i transport, zawsze odpowiedzi Komisji były negatywne.

ja

Czytaj także:

Lubię to! Skomentuj17 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka