Pixabay
Pixabay

"Rz": Antysemityzm i koronasceptyzm idą ze sobą w parze

Redakcja Redakcja Socjologia Obserwuj temat Obserwuj notkę 50
Przeciwnicy szczepień w swoją retorykę wplątują niechęć wobec Żydów - wynika z raportu Media Diversity Institute (MDI), który opisuje piątkowa "Rzeczpospolita".

Antyszczepionkowcy i antysemici grają do jednej bramki

"Wyniki monitoringu nie są zaskakujące. W krajach, gdzie go przeprowadzono, narracje antysemickie są obecne w antyszczepionkowych teoriach spiskowych" – pisze w swoim raporcie Media Diversity Institute (MDI), organizacja pozarządowa z siedzibą w Londynie, na którą powołuje się "Rz".

MDI na potrzeby raportu przeprowadziła w siedmiu europejskich państwach analizę treści, jakie rozpowszechniają koronasceptycy. "Zdaniem MDI stosują oni narrację antysemicką zazwyczaj na dwa sposoby. Po pierwsze, twierdzą, że za pomocą pandemii grupa wpływowych Żydów chce zwiększyć władzę nad światem. Po drugie, przeciwnicy szczepień mają często porównywać siebie do Żydów, uznają się za ofiary nowych nazistów. Taka właśnie narracja ma być obecna też w Polsce" - napisano w tekście "Rz".

W gazecie wskazano, że "MDI przywołuje np. lipcową manifestację antyszczepionkowców z Głogowa, podczas której wykrzykiwano: +Dzisiaj każdy Polak widzi, za plandemią (planowaną pandemią – red.) stoją Żydzi+. Zdaniem MDI koronasceptycy trywializują też Holokaust, +porównując tzw. segregację nieszczepionych z gettoizacją Żydów w czasie II wojny światowej+.

Instytut dodaje, że za rozpowszechnianie takich treści często odpowiadają znane i wpływowe osoby. "Jedną z nich ma być poseł Konfederacji Grzegorz Braun. Raport przypomina np. jego nagranie na YouTubie, w którym zakładanie masek porównał do noszenia opasek przez Żydów" - napisano. (PAP)

SW


Zobacz też: 

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo