Nawet 1000 zł miesięcznie przez cały rok. Rząd wprowadza nowe świadczenie

pasja1000 / Pixabay
pasja1000 / Pixabay
Rodzinny kapitał opiekuńczy wejdzie w życie 1 stycznia 2022 r. W tym tygodniu prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, dzięki której na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie w wieku od 12. do 36 miesiąca życia będzię przysługiwać nowe świadczenie. Tylko w pierwszym roku działania rodzinnego kapitału opiekuńczego ze wsparcia może skorzystać ok. 615 tys. dzieci.

Rodzinny kapitał opiekuńczy. Nowy program rządu PiS

Rodzinny kapitał opiekuńczy zacznie obowiązywać od nowego roku. Świadczenie będzie przysługiwać rodzinom z dziećmi w maksymalnej wysokości 12 tys. zł na drugie i każde kolejne dziecko w wieku od 12. do 36. miesiąca życia. Pieniąde będą wypłacane w miesięcznych częściach – po 500 zł przez 2 lata lub 1000 zł miesięcznie przez rok. Świadczenie będzie niezależne od dochodów rodziny, a środki nie będą opodatkowane.

TYLKO U NAS: Barbara Kurdej-Szatan nie przebierała w słowach. Ostatni taki wywiad

Prawo do świadczenia będą mieć także ci rodzice, którzy już teraz mają dwoje lub więcej małych dzieci. Wówczas świadczenie będzie przysługiwało proporcjonalnie za okres od dnia wejścia w życie ustawy do czasu ukończenia przez drugie dziecko lub kolejne 36. miesiąca życia. W pierwszym roku działania ze wsparcia ma skorzystać ok. 615 tys. dzieci.


- Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o rodzinnym kapitale opiekuńczym. To kolejny zrealizowany krok Polskiego Ładu. Spełniamy obietnice i wspieramy polskie rodziny - podkreślił w czwartek premier Mateusz Morawiecki we wpisie na Facebooku.

image

Będzie też dofinansowanie

Ustawa zakłada także dofinansowanie do funkcjonowania miejsc opieki dla dzieci, które nie będą objęte rodzinnym kapitałem opiekuńczym. Chodzi np. o pierwsze lub jedyne dzieci w rodzinie.

Dofinansowanie będzie wynosić maksymalnie 400 zł miesięcznie na dziecko w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna – przekazywane bezpośrednio instytucji (nie więcej niż wysokość opłaty ponoszonej przez rodziców). Tutaj też nie będzie obowiązywało kryterium dochodowe.

Rozwiązanie będzie obowiązywać od 1 kwietnia 2022 r., dofinansowanie przysługiwać będzie jednak z wyrównaniem od 1 stycznia 2022 r. Tą formą wsparcia zostanie objęte ok. 110 tys. dzieci.

Zwiększone zostaną także nakłady na program "Maluch plus", czyli wsparcie rozwoju sieci instytucji opieki nad dziećmi do lat 3 w całym kraju – zarówno w dużych ośrodkach, jak i mniejszych miejscowościach.

Obecny budżet programu to 450 mln zł rocznie, po zmianach będzie to 1,5 mld zł rocznie. 

SW

Barbara Kurdej-Szatan nie przebierała w słowach. Ostatni taki wywiad:


Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj65 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka