Krok do kapłaństwa kobiet. Kobiety będą mogły rozdawać komunię

Jan van den Hoecke, Public domain, via Wikimedia Commons
Jan van den Hoecke, Public domain, via Wikimedia Commons
Konferencja Episkopatu Polski wydała dekret w sprawie dopuszczenia kobiet do urzędowej posługi lektoratu i akolitatu. Dekret dotyczy osób, które nie są kandydatami do święceń – poinformowało w piątek biuro prasowe KEP. Posług można udzielić kandydatom i kandydatkom, którzy ukończyli 25 lat.

"Dekret ogólny Konferencji Episkopatu Polski w sprawie wieku i przymiotów kandydatów do posługi stałego lektoratu i akolitatu, nie będących kandydatami do święceń" został wydany przez Konferencję Episkopatu Polski 11 czerwca 2021 r.

Dekret papieża Franciszka

W dekrecie czytamy, że w związku z Listem Apostolskim w formie motu proprio "Spiritus Domini" papieża Franciszka o zmianie kanonu 230 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego na temat dopuszczenia osób płci żeńskiej do urzędowej posługi lektoratu i akolitatu, ustala wiek i przymioty osób, mających przyjąć posługę stałego lektoratu i akolitatu. "Dekret niniejszy dotyczy osób, które nie są kandydatami do święceń" – wyjaśnili autorzy.

Podkreślili, że "ze względu na ważne zadania, jakie Kościół powierza ustanowionym stałym lektorom i akolitom, oraz ze względu na stałość tych posług, można posług stałego lektoratu i akolitatu udzielić kandydatom i kandydatkom, którzy ukończyli dwudziesty piąty rok życia".

Zobacz: Sędziowie na imprezie KOD z politykami? B. minister sprawiedliwości: Sędziom wolno mniej!

Jego autorzy dodali, że kandydaci i kandydatki do posług stałego lektora i akolity powinni być przede wszystkim osobami ochrzczonymi bierzmowanymi. Ponadto muszą "odznaczać się wzorowym życiem moralnym, apostolskim oddaniem, bezinteresownością, szczerą pobożnością i gorliwym życiem sakramentalnym, szczególnym umiłowaniem Pisma Świętego i Eucharystii oraz duchem posłuszeństwa Kościołowi".

Kandydaci "muszą posiadać odpowiednie przymioty intelektualne"

"Muszą oni posiadać także odpowiednie przymioty intelektualne, wystarczającą wiedzę o tej posłudze w Kościele, wyróżniać się solidnością w pracy oraz umiejętnością współpracy z innymi. Winni cieszyć się dobrą opinią i być akceptowani przez wiernych wspólnoty, do której należą i w której będą wypełniać powierzone im zadania" – zastrzegli autorzy dokumentu.

Dodali, że do pełnienia swych zadań kandydaci do tych posług powinni zostać przygotowani przez odpowiednią formację.

Zobacz: Pożar na planie Netfliksa niedaleko Krakowa! Zdjęcia zostały przerwane, straty na miliony

Prawna promulgacja dekretu nastąpiła w piątek przez zamieszczenie go na oficjalnej stronie internetowej Konferencji Episkopatu Polski. Dekret wejdzie w życie 12 grudnia.

Będzie polska wersja

Biuro prasowe KEP poinformowało, że zgodnie z listem papieża Franciszka z 10 stycznia 2021 r. do prefekta Kongregacji Nauki Wiary na temat dopuszczenia kobiet do posług lektoratu i akolitatu Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów ma wydać odpowiednio zmodyfikowane łacińskie wydanie "Obrzędów ustanowienia lektorów i akolitów", które pozwoli przygotować wersję polską.

Akolita jest osobą ustanowioną do pomocy kapłanowi i diakonowi w sprawowaniu liturgii. Do 1972 r. w Kościele było to ostatnie z czterech tzw. święceń niższych, udzielane jedynie kandydatom do kapłaństwa. Po wejściu w życie motu proprio "Ministeria quaedam" papieża Pawła VI z 15 sierpnia 1972 r. do posługi tej dopuszczeni zostali mężczyźni świeccy. Od 11 stycznia 2021 r. papież Franciszek w motu proprio "Spiritus Domini" dopuścił do tej posługi również kobiety.

WP

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj55 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo