Janos Kobor. fot. PAP/EPA/BALAZS MOHAI
Janos Kobor. fot. PAP/EPA/BALAZS MOHAI

Zmarł wokalista węgierskiego zespołu Omega. Na pewno znasz jego wielki hit

Redakcja Redakcja Muzyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 64
Nie żyje Janos Kobor - wokalista węgierskiego zespołu rockowego Omega. Zmarł w wieku 78 lat po "krótkiej chorobie". Był on współtwórcą wielkiego hitu znanego w Polsce pt. "Dziewczyna o perłowych włosach".

Informacja o śmierci wokalisty pojawiła się na profilu zespołu. Janos Kobor, znany również jako Mecky, zmarł w wieku 78 lat. "Jesteśmy wstrząśnięci, musząc poinformować, że po krótkiej chorobie zmarł Janos Kobor, założyciel zespołu Omega, z którym zdobył nagrody imienia Ferenca Liszta i Nagrodę Kossutha" - napisali członkowie Omegi w mediach społecznościowych.

"Był uwielbiany przez miliony fanów w kraju i za granicą jako wielka gwiazda sceny rockowej. Nie mamy słów, pozostaje cisza. Mecky zawsze pozostanie w naszych sercach" - dodał zespół.


Janos Kobor tworzył "Dziewczynę o perłowych włosach" 

Janos Kobor urodził się się 17 maja 1943 r. w Budapeszcie. Wraz z kolegami w 1962 r. założył zespół Omega. Na początku zespół grał covery. Dopiero, gdy do składu dołączył Gabor Presser, klawiszowiec i kompozytor, zespół zyskał popularność. Wówczas powstał przebój "Gyöngyhajú lány" (ang. "The Girl With The Pearl's Hair"), który w Polsce jest znany pod nazwą "Dziewczyna o perłowych włosach".

Utwór przez lata był nagrywany m.in. w Polsce - przez Kult, Janusza Radka czy Zakopowera. Angielską wersję piosenki nagrała grupa Scorpions, a niemiecką - Frank Schoebel.


Omega z koncertem w Polsce - Kobor zaśpiewał "Dziwny jest ten świat" 

- Nie mam poczucia niespełnienia. Wprost przeciwnie, ponieważ w muzyce osiągnęliśmy praktycznie wszystko, co w danym czasie i w tamtym miejscu, można było osiągnąć - powiedział Kobor Pawłowi Lareckiemu z portalu piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl. - Faktycznie, oprócz rocka, mógłbym zajmować się sportem lub budownictwem, ale inaczej mi się ułożyło. Jednak nie wiadomo, jakby to było, gdyby kontuzja nie przeszkodziła mi w uprawianiu sportu i kto wie, do czego doszedłbym w biegach przez płotki - dodał.

Podczas koncertu Omegi w Piotrkowie Trybunalskim w marcu 2017 r. Kobor zaśpiewał "Dziwny jest ten świat" Czesława Niemena - po polsku.

- Kiedy staję przed wielotysięcznym tłumem wiwatującym na moją cześć, chwilami rozpiera mnie duma. Mam jednak świadomość, że rycząca między kolejnymi utworami widownia to część spektaklu, a otaczająca nas sympatia ma związek z legendą, na jaką przez te lata zapracowaliśmy - mówił Kobor w 2020 r. Istvanowi Grabowskiemu w wywiadzie dla radiobiper.info.

- Podziw fanów otacza mnie na scenie, kiedy wpadam w rockową ekstazę. Po koncercie czuję się przeciętnym facetem, który musi odpocząć, wrócić do domu i wieść zupełnie przeciętne życie, bez ekscesów, za którymi przepadają media - wyjaśnił.

Janos Kobor był także producentem i reżyserem nagraniowym. Był laureatem nagród Kossutha i Ferenca Liszta.

Czytaj też: Nowy świąteczny plakat Warszawy pod ostrzałem. Jaki znalazł na nim ukryte przesłanie

Czarna seria w zespole Omega

2020 rok byl bardzo pechowy dla fanów węgierskiego zespolu Omega. 18.11.2020 nad ranem zmarł Laszlo Benkő założyciel Omegi, zaś trzy dni później 21.11.2020 gitarzysta basowy Tamás Mihály. Benko miał 73 lata, a w legendarnym węgierskim zespole grał od 1967 roku. On i György Molnár byli autorami większości piosenek zespołu.

Omega to jedna z najpopularniejszych węgierskich grup rockowych, która na całym świecie sprzedała łącznie ponad 50 mln płyt.


Czytaj też:


imageKJ


Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura