Facebook/Piotr Schramm
Facebook/Piotr Schramm

We wrześniu z powodu Covid-19 umarło nie 300, a ponad 1000 osób? Kto kłamie?

Redakcja Redakcja Koronawirus Obserwuj temat Obserwuj notkę 43
Ta wynikałoby przynajmniej z danych, które za pośrednictwem swojego Twittera zamieścił znany prawnik i były partner Edyty Górniak Piotr Schramm. Dane, które uzyskał od Departamentu Analiz i Strategii wyraźnie różnią się od tych przekazywanych do wiadomości publicznej.

Na Twitterze znanego prawnika i byłego partnera znanej ostatnio z wszelkich teorii spiskowych piosenkarki Edyty Górniak znalazł się zrzut ekranu, na którym widać rzekomą korespondencję z Departamentem Analiz i Strategii. Dane zamieszczone w mailu znacznie różnią się od tych, które przekazywane są opinii publicznej.

Ponad tysiąc osób zmarło we wrześniu z powodu Covid-19?

W odpowiedzi na wniosek o dostęp do informacji publicznej uprzejmie informuję, że od 1 do 30 września 2021 roku w wyniku COVID-19 zmarło:

  • niezaszczepieni 945 osób,
  • po pierwszej dawce 29 osób,
  • po pełnym zaszczepieniu 563 osób

- czytamy w Tweecie Piotra Schramma.

Inne informacje przekazuje jednak Ministerstwo Zdrowia do opinii publicznej. Na stronie [basiw.mz.gov.pl] można sprawdzić liczbę zachorowań w wybranym terminie. Wybierając w tabeli wrzesień 2021 r. otrzymujemy tabelę wszystkich zgonów z Polsce z powodu koronawirusa, z której wynika, że we wrześniu 2021 r. z powodu COVID-19 zmarło 305 osób (226 z nich miało choroby współistniejące), a średnia wieku zmarłych wynosi 79 lat.

Nie ma tam co prawda informacji o tym, ile z tych osób było zaszczepionych, jednak różnica między 305 przypadkami a 1537 jest znacząca.

Konfederacja przekazuje niesprawdzone informacje?

Informację zdecydowała się podać dalej Konfederacja, nie ukrywając nawet, że dane nie zostały zweryfikowane.

Będziemy monitorowali i weryfikowali sprawę, bo te dane odbiegają od tego co Ministerstwo Zdrowia publikowało do tej pory. Albo pomyłka, albo... - czytamy na profilu Konfederacji.

W związku z tak rażącymi różnicami w przekazywanych informacjach zdecydowaliśmy się zweryfikować dane opublikowane przez Piotra Schramma w zdjęciu rzekomej korespondencji z DAiS. W tym celu napisaliśmy do Ministerstwa Zdrowia.

W odpowiedzi otrzymaliśmy informację, że rzeczywiście Piotr Schramm korespondował z osobą z departamentu, jednak informacja, którą otrzymał jest błędna i wynika z niewłaściwego odczytu danych.

image

WP

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości