Olaf Scholz składa przysięgę w Bundestagu. Fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN
Olaf Scholz składa przysięgę w Bundestagu. Fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN

Olaf Scholz oficjalnie nowym kanclerzem Niemiec

Redakcja Redakcja Niemcy Obserwuj temat Obserwuj notkę 79
Bundestag wybrał Olafa Scholza na nowego kanclerza Niemiec. Wkrótce potem Scholz odebrał nominację z rąk prezydenta Franka-Waltera Steinmeiera. Tym samym zakończyła się trwająca 16 lat era kanclerz Angeli Merkel.

Nie powiedział "Tak mi dopomóż Bóg"

Za Scholzem głosowało 395 posłów, przeciw było 303, a sześciu wstrzymało się od głosu. Do tzw. większości kanclerskiej potrzeba było 369 głosów, partie nowej koalicji rządowej SPD, Zieloni i FDP dysponują razem 416 głosami.

Po głosowaniu Scholz udał się do pałacu Bellevue, gdzie otrzymał akt mianowania z rąk prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera. "Panie kanclerzu, moje serdeczne gratulacje" - powiedział Steinmeier przekazując nominację.

Po powrocie do Bundestagu Scholz ślubował m.in., że będzie "poświęcał swoje siły dla dobra narodu niemieckiego i "sumiennie wypełniał swoje obowiązki". Nie dodał kończącej tekst przysięgi formuły "Tak mi dopomóż Bóg".

To jedyny fragment zapisanego w konstytucji tekstu przysięgi, który można pominąć. Ostatni kanclerz z ramienia SPD, Gerhard Schroeder, również zrezygnował z niej podczas ceremonii zaprzysiężenia. Jednak "w przeciwieństwie do Schroedera, Scholz jest pierwszym bezwyznaniowym szefem rządu w Niemczech po wystąpieniu z Kościoła protestanckiego" - informuje telewizja ARD.

Merkel odeszła po 16. latach

63-letni polityk socjaldemokratycznej partii SPD zastąpił na stanowisku kanclerza Niemiec Angelę Merkel, która rządziła przez 16 lat i podjęła decyzję, aby nie startować we wrześniowych wyborach. Merkel jest pierwszym kanclerzem Niemiec, który nie przegrał wyborów ani nie został zmuszony do rezygnacji ze stanowiska, lecz ustąpił z niego dobrowolnie.

Na początku środowego posiedzenia Bundestag pożegnał ustępującą kanclerz Merkel owacjami na stojąco. Jedynie deputowani z frakcji AfD nie klaskali i pozostali na miejscach.

Pierwsza zagraniczna podróż

Pierwszą zagraniczną podróż nowy kanclerz odbędzie już 10 grudnia. Pojedzie do Paryża oraz do Brukseli, gdzie spotka się z władzami UE i NATO - poinformowało w Biuro Prasowe i Informacyjne Rządu Federalnego.

W Paryżu kanclerz Scholz zostanie przyjęty z honorami wojskowymi przez prezydenta Emmanuela Macrona. "Pierwsza wizyta zagraniczna kanclerza Scholza jest wyrazem bliskich więzi i przyjaźni między Niemcami a Francją" - informuje BPA. Głównym tematem rozmów będą kwestie dwustronne, międzynarodowe i europejskie.

W Brukseli kanclerz Scholz "spotka się z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen oraz z przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem" - pisze BPA. W centrum uwagi znajdą się przygotowania do posiedzenia Rady Europejskiej, które odbędzie się w przyszłym tygodniu.

Wieczorem kanclerz Scholz spotka się w Brukseli z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem, aby podkreślić znaczenie Sojuszu dla niemieckiego, europejskiego i transatlantyckiego bezpieczeństwa - informuje biuro prasowe rządu.

Czwarty kanclerz SPD

SPD zwyciężyła we wrześniowych wyborach do Bundestagu, a 63-letni Scholz był jej kandydatem na kanclerza. Olof Scholz jest czwartym kanclerzem z ramienia SPD w historii Republiki Federalnej - po Willy'm Brandcie (1969-1974), Helmucie Schmidcie (1974-1982) i Gerhardzie Schroederze (1998-2005). Z CDU wywodzili się kanclerze: Konrad Adenauer, Ludwig Erhard, Kurt Georg Kiesinger i Helmut Kohl, a ostatnio kanclerz Merkel.

ja

Czytaj także:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka