Hanna i Antoni Gucwińscy. Fot. PAP/Adam Hawałej
Hanna i Antoni Gucwińscy. Fot. PAP/Adam Hawałej

Zmarł Antoni Gucwiński - legendarny dyrektor wrocławskiego ZOO

Redakcja Redakcja Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 27
W wieku 89 lat zmarł Antoni Gucwiński - poinformował w środę na Twitterze prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

Zmarł Antoni Gucwiński

O śmierci 89-letniego Antoniego Gucwińskiego poinformował w środę prezydent Wrocławia Jacek Sutryk. "Przykry dzień we Wrocławiu. Zmarł Antoni Gucwiński - wieloletni legendarny dyrektor #zoowroclaw" - napisał prezydent.

Polecamy:

"Dziś chce się dorżnąć Mejzę". Tak wiceminister sportu tłumaczył się z zarzutów

Niedzielski i rząd docisną jednak śrubę niezaszczepionym? Oto planowane restrykcje

"Przez lata program „Z kamerą wśród zwierząt”, który prowadził wraz żoną uczył nas wrażliwości wobec naszych „braci mniejszych”. Będzie nam go ogromnie brakować" - dodał.


Gucwińscy i z "Kamerą wśród zwierząt"

Gucwiński był doktorem nauk weterynaryjnych, inżynierem zootechnikiem i dyrektorem Ogrodu Zoologicznego we Wrocławiu w latach 1966–2006. W tym czasie w latach 1971-2001 popularyzował wiedzę o przyrodzie, współtworząc i prowadząc z żoną Hanną Gucwińską program telewizyjny w TVP zatytułowany "Z kamerą wśród zwierząt". W latach 90. tworzył i prowadził program "Znajomi z ZOO". Był też twórcą filmów przyrodniczych lub scenariuszy do takich filmów.

Urodził się jako czwarte z pięciorga dzieci w 1932 roku we wsi pod Nowym Sączem. Uczęszczał do II Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Sączu, ale po roku w tajemnicy przeniósł się do Technikum Hodowlanego w Nawojowej, kończąc tę szkołę w 1950 r. W 1957 r. ukończył jako inżynier zootechnikę w Wyższej Szkole Rolniczej w Krakowie i zatrudnił się we wrocławskim zoo na stanowisku badawczym.

Od 1958 r. oprócz pracy w zoo studiował weterynarię na Akademii Rolniczej we Wrocławiu, kończąc ją w 1962 r. W tymże roku ożenił się z Hanną Gucwińską. W 1966 r. został dyrektorem Ogrodu Zoologicznego we Wrocławiu i pełnił tę funkcję do końca 2006 r. Doktoryzował się z tematyki anestezjologii weterynaryjnej w 1967 r. Opublikował ponad 100 artykułów naukowych i popularnonaukowych oraz 18 książek.

W roku 2001 otrzymał doktorat honoris causa przyznany przez Akademię Rolniczą we Wrocławiu. W 2003 r. otrzymał Order Uśmiechu.

W 1989 r. bez powodzenia startował w wyborach do Senatu z ramienia PZPR, w 2004 r. kandydował do Europarlamentu z listy SLD-UP w okręgu dolnośląsko - opolskim i z 11 tys. głosów zajął drugie miejsce na liście tego ugrupowania, ale nie zdobył mandatu. W 2005 r. kandydował do Sejmu z listy PSL, ale nie został posłem.

Fundacja Viva! kontra Gucwiński

W styczniu 2011 r. sąd uznał Gucwińskiego winnym zarzutu znęcania się nad niedźwiedziem Mago, który był przetrzymywany w betonowym, wąskim bunkrze i w zamknięciu. W tym okresie Gucwiński był dyrektorem zoo.

Oskarżycielem w tych procesach była fundacja Viva!, a wcześniej prokuratura dwukrotnie umorzyła postępowanie w tej sprawie nie dopatrując się znamion przestępstwa. Sąd, orzekając winę, odstąpił od ukarania Gucwińskiego, motywując to m.in. jego wkładem i zasługami w popularyzowaniu przyrody. Wcześniej sąd uniewinnił Gucwińskiego, ale w 2009 r. SN orzekł, by sprawę ponownie rozpatrzył sąd I instancji.

KW

Polecamy:

Pierwsze pogłoski o czwartej dawce. W tym kraju nie wykluczają takiej możliwości

Wirusolog: Obostrzenia potrzebne. Pytanie, czy Polacy się dostosują

Mejza będzie się tłumaczył. Co z dymisją wiceministra sportu?

Bundestag wybrał Olafa Scholza na nowego kanclerza Niemiec

Migranci nadal szturmują granicę. Policja odkryła zwłoki w lesie na Podlasiu

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura