fot. PAP/Tomasz Gzell
fot. PAP/Tomasz Gzell

Tusk: PiS może fałszować wybory w Polsce. Będziemy je kontrolować

Redakcja Redakcja PO Obserwuj temat Obserwuj notkę 236
"Wyznaczam zadanie dla szefów regionów PO: przedstawiciel PO musi być bez wyjątku w każdej komisji wyborczej" - powiedział Donald Tusk na Radzie Krajowej PO. Tusk ma plan, jak nie doprowadzić, do sfałszowania wyborów przez rząd.

Tusk: władza abdykowała, stąd dramat pandemii i inne kłopoty Polski 

Tusk rozpoczął swe wystąpienie od nawiązania do sytuacji pandemicznej w Polsce. Resort zdrowia poinformował w sobotę o ponad 23 tysiącach kolejnych zakażonych Covid-19 i prawie 500 kolejnych zmarłych. Lider PO ocenił, że dane te są dramatyczne. Poprosił o chwilę ciszy dla ofiar koronawirusa.

"Ten dramat i inne kłopoty Polski biorą się m.in. z tego, że (...) ta władza abdykowała, że tak naprawdę tej władzy nie ma tam, gdzie jest potrzebna" - ocenił szef Platformy Obywatelskiej.

Zwrócił uwagę, że obrady Rady Krajowej odbywają się przy ulicy Koszykowej, nieopodal siedziby PiS przy ul. Nowogrodzkiej. "Stąd ile jest, 200 metrów na Nowogrodzką? Jak się wyjdzie na zewnątrz to właściwie taki odór upadającej władzy i zepsutej władzy czuć" - stwierdził Tusk.

Jak dodał, abdykacja władzy PiS skłoniła Platformę do przyjęcia planu działania na najbliższą przyszłość - na czas, kiedy PiS uda się odsunąć od władzy. "To jest zadanie numer jeden i ono wymaga bardzo konkretnych i zdecydowanych kroków" - podkreślił lider PO.

Przywołał ponadto najnowszy sondaż, z którego wynika, że ponad 40 proc. Polaków obawia się wzrostu cen. "I to jest przestrzeń, w której ta władza nie zrobiła praktycznie nic, gdzie kierowany przez Kaczyńskiego i PiS bank centralny zaspał wielokrotnie wtedy, kiedy można było podjąć działania, które by uratowały Polskę przed najwyższą i najdramatyczniejszą drożyną w Europie, w UE" - podkreślił b. premier.

Zaznaczył, że nie ma pretensji do PiS i jego prezesa, że Polaków dotknęły takie dramaty, jak pandemia czy inflacja. "Mamy pretensje, że pod ich - w cudzysłowie - przywództwem Polska jest na czele wszystkich najbardziej ponurych i dramatycznych rankingów doby obecnej" - dodał Tusk. 

Tusk o fałszowaniu wyborów

Donald Tusk chce powołać efektywny i powszechny system kontroli wyborów, ponieważ wybory mogą być nie tylko nieuczciwe, ale również sfałszowane. "Wyznaczam zadanie dla szefów regionów PO: przedstawiciel PO musi być bez wyjątku w każdej komisji wyborczej." - powiedział na konwencji KO.

"Musimy stworzyć armię wolontariuszy złożoną z kilkudziesięciu tysięcy ludzi. Zbudujemy także system komputerowy, który pokaże wynik wyborczy co do głosu na podstawie zdjęć z każdego lokalu wyborczego." - dodał.

O wyborze wiceszefów PO

Poinformował o zakończeniu etapu wewnętrznego porządkowania po zmianach w PO; podczas sobotniej Rady Krajowej wybrani zostaną nowi wiceprzewodniczący partii. "Zaproponowałem na wiceprzewodniczących: panią premier, marszałek Ewę Kopacz, panią Małgorzatę Kidawę-Błońską, panią poseł Marzenę Okłę-Drewnowicz i panią poseł Dorotę Niedzielę. A także dwóch polityków, na których bardzo liczę i z którymi blisko współpracuję: Bartosz Arłukowicz i Cezary Tomczyk" - przekazał.

Dodał, że również kandydatką rekomendowaną przez niego na wiceprzewodniczącą PO jest Izabela Leszczyna.

Nowi wiceprzewodniczący dołączą do dotychczasowych zastępców Tuska - Rafała Trzaskowskiego, Borysa Budki i Tomasza Siemoniaka.


Czytaj dalej:


imageKJ


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj236 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Polityka