Sędziowie walczący z Czarnkiem działają niezgodnie z konstytucją

PAP/Mateusz Marek
PAP/Mateusz Marek
"Wolna szkoła" to kampania skierowana przeciwko działaniom Ministerstwa Edukacji Narodowej, którą wspierają liczne organizacje i fundacje. Jedną z nich jest Stowarzyszenie Sędziów THEMIS, co jest niezgodne z konstytucją.

Abstrahując od samej idei kampanii "Wolna szkoła", która walczy z indoktrynacją w szkołach i zmianami, które forsuje Ministerstwo Edukacji Narodowej z ministrem Przemysławem Czarnkiem na czele, angażowanie się sędziów w tego typu kampanie społeczne jest niezgodne z prawem.

KRS podjęła kroki po interwencji Salonu24

We wrześniu napisaliśmy do Krajowej Rady Sądownictwa z prośbą o wydanie opinii w związku z tym, czy wspieranie "Wolnej Szkoły" przez THEMIS jest zgodne z konstytucją (Art. 178.) stanowiącym, że sędziowie prowadzić działalności publicznej niedającej się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów? Niedawno otrzymaliśmy odpowiedź.

Przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa napisał, że "działając w imieniu Komisji do spraw Etyki Zawodowej Sędziów i Asesorów Sądowych Krajowej Rady Sądownictwa informuje, że Komisja, po zapoznaniu się z [...] pismem z 27 września 2021 r. podczas posiedzeń Rady w dniach 12-15 października 2021 r. oraz 26-29 października 2021 r. uznała, że opisana [...] sprawa, może stanowić naruszenie zasad etyki zawodowej sędziów".

Zobacz: B. dowódca GROM o ucieczce żołnierza: Nie zdziwię się, jak on ucieknie znów do Polski

W dalszej części pisma poinformowano nas, że Komisja podjęła decyzję o skierowaniu problemu na posiedzenie plenarne Rady, która 29 października zajęła stanowisko w sprawie.

"Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269) Krajowa Rada Sądownictwa stwierdza, że udział sędziów w akcjach społecznych organizowanych przez inne podmioty w sposób sprzeczny z dozwoloną prawem formą dialogu z władzą ustawodawczą jest niedopuszczalne i stanowi naruszenie § 3, § 3a i § 10 Zbioru Zasad Etyki Zawodowej Sędziów i Asesorów Sądowych, stanowiącego załącznik do Uchwały Nr 25/2017 Krajowej Rady Sądownictwa z dnia 13 stycznia 2017 r.

WP 

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj19 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo