Siedziba TVN. fot. Wikimedia
Siedziba TVN. fot. Wikimedia

Niespodziewany powrót "Lex TVN". Sejm zajął się ustawą

Redakcja Redakcja Media Obserwuj temat Obserwuj notkę 37
Sejmowa komisja kultury i środków przekazu zajęła się ustawą o radiofonii i telewizji, którą we wrześniu odrzucił Senat. Opozycja domagała się przerwania obrad. Ostatecznie teraz projekt trafi na biurko prezydenta Andrzeja Dudy.

Sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu rozpatrywała uchwałę Senatu ws. nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji.

Czytaj też: "Lex TVN to element międzynarodowej rozgrywki. Chcą uderzyć w Bidena"

Wniosek o zamknięcie obrad odrzucony

Wniosek o zamknięcie obrad Komisji w związku z - jej zdaniem - zbyt krótkim terminem, w którym została zwołana komisja, złożyła posłanka Lewicy Joanna Scheuring-Wielgus. Wniosek przeciwny złożył wiceprzewodniczący komisji Marek Suski (PiS).

Komisja Kultury odrzuciła wniosek Scheuring-Wielgus.

Wiceprzewodniczący komisji Marek Suski (PiS) zgłosił również wniosek o przyjęcie porządku dziennego bez 3 dniowego terminu zawiadomienia o posiedzeniu komisji kultury. Komisja kultury poparła ten wniosek.

Posłowie opozycji w trakcie obrad podnosili, że komisja została zwołana wbrew regulaminowi Sejmu. 9 września Senat odrzucił tę nowelizację.

Ustawa medialna, czyli lex TVN

Uchwalona przez Sejm nowelizacja, którą odrzucił Senat, przewiduje, że koncesję na rozpowszechnianie programów radiowych i telewizyjnych może uzyskać podmiot z siedzibą w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego (UE plus Norwegia, Islandia i Lichtenstein), pod warunkiem, że nie jest zależny od osoby zagranicznej spoza EOG. W ocenie opozycji jest ona wymierzona w Grupę TVN, której udziałowcem jest amerykański koncern Discovery.

W intencji autorów projektu, nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji ma na celu uszczelnienie i uściślenie obowiązujących od 2004 roku przepisów, które mówią o tym, że właścicielem telewizji czy radia działających na podstawie polskich koncesji mogą być podmioty z udziałem zagranicznym, pozaeuropejskim nieprzekraczającym 49 proc. 

PiS uzyskało w Sejmie większość i odrzuciło uchwałę Senatu. Projekt nowelizacji "Lex TVN" trafi teraz do prezydenta Andrzeja Dudy, który wcześniej kilka razy wspominał o możliwym wecie. 


Czytaj dalej:


KJ

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj37 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura