Historyk dostał sowitą nagrodę od premiera. Przekaże ją Aborcji bez Granic

PAP/EPA/KENZO TRIBOUILLARD / POOL
PAP/EPA/KENZO TRIBOUILLARD / POOL
Za swoją rozprawę doktorską historyk Michał Siermiński dostał od premiera Mateusza Morawieckiego nagrodę w wysokości 26 tys. zł. Historyk napisał list otwarty do premiera, w którym zapowiedział, że całą nagrodę zamierza przeznaczyć na organizację Aborcja bez Granic.

Michał Siermiński: PiS nie będzie miał ze mnie żadnego pożytku. Dopilnuję tego

Z listu wynika, że Michał Siermiński jest wręcz zaskoczony przyznaniem mu nagrody i nie bardzo rozumie, dlaczego to akurat on ją otrzymał. "W moim doktoracie mowa o klasie robotniczej, cytuję Marksa, Luksemburg, Trockiego, uporczywie powracam do kwestii polskiego antysemityzmu, o której, jak wiadomo, nie powinno się nawet myśleć" - pisze historyk. Jego zdaniem zespół ekspertów nie przeanalizował wystarczająco dobrze jego pracy.

"Być może więc Pana współpracownicy nie tyle przeoczyli fakt, że przyjęta przeze mnie perspektywa jest wyraźnie lewicowa, co pochopnie przymknęli na to oko, w najzupełniej błędnym przekonaniu, że to, co piszę, jakoś tam koresponduje z celami polityki historycznej PiS-u. A może, co gorsza, posunęli się jeszcze dalej i uznali, że moje argumenty mogą jakoś zasilić młyńskie koła Waszych manipulacji najnowszą historią Polski?" - pyta w liście Siermiński.

"Powinien Pan wiedzieć, że dołożę wszelkich starań, by PiS i jego ideolodzy nie mieli ze mnie żadnego pożytku przy swoich brudnych, orwellowskich zabawach z historią” - zaznaczył historyk.

Zobacz: 

Delegacja NIK u Łukaszenki. "Niebywały skandal. Z białoruskim reżimem się nie rozmawia!"

Zakupy dla żony i pranie. "GW" ujawnia kulisy pracy u Kurskiego, szef TVP odpowiada

Rozbrajająca szczerość posłanki KO. "Zaraz będzie żyło się gorzej, niż za PO"

Premier Morawiecki na szczycie w Brukseli. Apeluje, by zakończyć dziki handel emisjami CO2

Michał Siermiński przekaże nagrodę premiera organizacji Aborcja bez Granic

Ale mimo to postanowił odebrać nagrodę. - Przyjmuję ją jednak tylko po to, by natychmiast przekazać wszystkie otrzymane od Pana pieniądze, 25 920 zł, inicjatywie Aborcja bez Granic - zapowiedział Michał Siermiński.

Historyk odniósł się także do reakcji rządu na protesty obywatelskie, które wybuchły po wyroku Trybunału Konstytucyjnego. "Odpowiedzieliście bezprzykładną przemocą. Naprzeciw nas stanęły zdyscyplinowane oddziały służb mundurowych. Bito nas pałkami, wyszarpywano z tłumu, rzucano nami o ziemię, zaciągano do policyjnych suk, stosowano gaz (sam dostałem). Po manifestacjach urządzano łapanki na ulicach, osoby protestujące były przetrzymywane na posterunkach, przesłuchiwane i zastraszane" - czytamy w liście.

"Panie premierze, historia uczy, że tłamszenie przemocą masowych ruchów protestu to ryzykowne posunięcie. Emocje, które powołują owe ruchy do życia, nie znikają jak kamfora; odkładają się, zwielokrotniają, by ponownie dać o sobie znać – raczej w bliższej niż dalszej przyszłości. Strajk Kobiet na dobre zmienił sposób myślenia dużej części społeczeństwa, zwłaszcza ludzi młodych. Ten ruch żyje. Ta walka trwa. Pokazały to choćby ostatnie protesty po śmierci Izabeli z Pszczyny – kolejnej ofiary Waszego fundamentalizmu" - ostrzega.

Michał Siermiński: Nie uścisnę Pańskiej zbroczonej krwią dłoni

Historyk oświadczył też, że najbardziej przeraża go w rządach PiS-u "polityka nienawiści" i jej długofalowe konsekwencje. Jak twierdzi, z perspektywy historyka jest to powielanie najgorszych wzorców z historii Polski i podał tu przykład szykanowania i podjudzania społeczeństwa na osoby LGBT+. Wygarnął też liczne samobójstwa nastolatków i cierpienie migrantów na granicy polsko-białoruskiej.

"Na koniec zawiadamiam, że nie skorzystam z zaproszenia i nie pojawię się na uroczystej gali, by osobiście odebrać od Pana nagrodę. Nie uścisnę Pańskiej zbroczonej krwią dłoni. Parafrazując poetkę (KOR-owską, a jakże!): z tego wszystkiego, z takich świństw, nie otrząśnie się Pan jak z wody" - zakończył Siermiński.

SW


Czytaj także:

Lubię to! Skomentuj204 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo