Zmarł znany ortopeda. Walczył o zdrowie po tragicznym wypadku

Zmarł prof. Andrzej Nowakowski, były dyrektor szpitala Degi w Poznaniu - informuje TVP3 Poznań. Był opiekunem i mentorem wielu pokoleń lekarzy ortopedów i traumatologów.

Pół roku temu znany lekarz przeżył dramatyczny wypadek samochodowy, po którym walczył o powrót do zdrowia. Zmarł 30 grudnia w wieku 73 lat.

Czytaj też: Kurski z koronawirusem na Eurowizji Junior. Nowe szokujące doniesienia!

Zmarł prof. Andrzej Nowakowski, były dyrektor szpitala Degi w Poznaniu

Prof. Andrzej Nowakowski urodził się w Czarnkowie nad Notecią. Studia lekarskie ukończył na Akademii Medycznej w Poznaniu. Był wieloletnim ordynatorem Oddziału Chirurgii Kręgosłupa Rehabilitacyjno-Ortopedycznego Szpitala Klinicznego im. Wiktora Degi w Poznaniu, a także jego dyrektorem. Razem z zespołem wszczepił pierwszą w Polsce protezę krążka międzykręgowego w części szyjnej lędźwiowej kręgosłupa. Był członkiem Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego i Traumatologicznego. 

Prof. Andrzej Nowakowski odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności

Od 1.12.1981 r. był przewodniczącym Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” Państwowego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Poznaniu. Od wprowadzenia stanu wojennego do czerwca 1989 r. prowadził działalność opozycyjną w strukturach podziemnej NSZZ „Solidarność”. Jako lekarz udzielał pomocy medycznej oraz finansowej wielu osobom związanym z „Solidarnością” ukrywającym się przed Służbą Bezpieczeństwa. Pomagał rodzinom internowanych i aresztowanych.

Współpracował z wydawanymi w podziemiu „Obserwatorem Wielkopolskim” oraz „Wiadomościami Dnia”. W 1982 r. został zwolniony z Akademii Medycznej w Poznaniu, a przywrócony do pracy w 1983 r., po odwołaniu złożonym w Radzie Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W okresie od 1982 r. do 1989 r. był koordynatorem medycznym darów przekazywanych m.in. z Francji do Poznania. Został odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności.

Czytaj dalej:

KJ


 


Lubię to! Skomentuj6 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo