Media białoruskie grzmią o pozwie do Trybunału w Hadze przeciwko Polsce

Twitter/@StZaryn
Twitter/@StZaryn
Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn przekazał, że białoruskie media informują o przygotowywaniu pozwu przeciwko Polsce do Trybunału w Hadze. "Nie ma takiego absurdu którego białoruska propaganda nie byłaby w stanie wykorzystać".

"Nie ma takiego absurdu, którego białoruska propaganda nie byłaby w stanie wykorzystać do prób atakowania Polski. Media białoruskie informują o przygotowywaniu pozwu przeciwko Polsce do Trybunału w Hadze" - napisał a Twitterze Stanisław Żaryn.

"Nie ma takiego absurdu"

Do swojego wpisu rzecznik dodał zdjęcie z artykułami z białoruskich mediów.

"Media białoruskie informują o przygotowywaniu pozwu przeciwko Polsce do Trybunału w Hadze. Powodem działań przeciwko Polsce mają być rewelacje Emila Cz., dezertera, który uciekł na Białoruś. Od chwili przejścia na stronę białoruską opowiada on w mediach insynuacje dot. rzekomych zbrodni popełnianych przez Polaków. Opowieści Emila Cz. stały się podstawą do dalszych ataków informacyjnych przeciwko Polsce. Obecnie, zgodnie z zapowiedzią urzędników Mińska i Moskwy, jego wywiady mają być podstawą do formalnych działań przeciwko Polsce" - pisze dalej na Twitterze Żaryn.

Zobacz: Kurator oświaty o szczepionkach: Eksperyment o nie do końca znanych konsekwencjach

Według niego, "reżim Łukaszenki, bazując na niewiarygodnych opowieściach dezertera, będzie próbował kontynuować antypolskie działania, używając też zdrajcy oraz <dowodów> rzekomych zbrodni zgromadzonych przeciwko Polsce".

Zaznaczył też, że operacja hybrydowa prowadzona przeciwko RP przez służby białoruskie od początku wspierana była agresywnymi działaniami informacyjnymi. "Obecnie reżim Łukaszenki zaczyna coraz mocniej atakować Polskę na arenie międzynarodowej, licząc na podjęcie przez wspólnotę zachodnią kwestii rozliczenia rzekomych polskich zbrodni" – podkreślił Żaryn.

"Antypolskie kłamstwa Mińska"

Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych dodał, że „z poparciem antypolskich kłamstw Mińska wystąpiła rzecznik MSZ Rosji”. „Maria Zacharowa, prowadząca stałe działania dezinformacyjne przeciwko Zachodowi, zapowiedziała, że Rosja poprze wnioski Białorusi przeciwko Polsce” – napisał w piątek na Twitterze Żaryn.

Zobacz: Szczepienia eksperymentem? Niedzielski ostro o Barbarze Nowak

W zeszłym roku Straż Graniczna zanotowała niemal 40 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. W grudniu odnotowano 1,7 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy, w listopadzie 8,9 tys., w październiku 17,5 tys., we wrześniu 7,7 tys., zaś w sierpniu 3,5 tys.

Według danych Straży Granicznej, od początku 2022 r. polsko-białoruską granicę próbowało nielegalnie przekroczyć 144 osób.

Od 1 grudnia do 1 marca 2022 r. na terenie przy granicy z Białorusią obowiązuje zakaz przebywania. Obejmuje on 115 miejscowości województwa podlaskiego i 68 miejscowości województwa lubelskiego.

WP

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj37 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka