Żandarmeria Wojskowa zatrzymała producenta obuwia. Żołnierze marzli w jego butach

Buty żołnierskie, zdjęcie ilustracyjne, fot. mon.gov.pl
Buty żołnierskie, zdjęcie ilustracyjne, fot. mon.gov.pl
Żandarmeria Wojskowa zatrzymała właściciela nowotarskiej firmy DEMAR, który w dostarczył do Sił Zbrojnych RP wadliwe obuwie. Miał zastosować do ocieplenia żołnierskich butów gorszej jakości materiał, niż wymagał zamawiający..

Śledztwo pod kątem oszustwa

- 17 stycznia 2022 roku Żandarmeria Wojskowa, w ramach śledztwa dotyczącego oszustwa polegającego na dostarczaniu w latach 2014 – 2020 do Sił Zbrojnych RP wadliwego obuwia - trzewików wojskowych, zatrzymała właściciela firmy DEMAR. Powyższe śledztwo prowadzone jest w związku z ujawnieniem i rozpracowaniem przestępczego procederu, polegającego na celowej produkcji wadliwego obuwia przez nierzetelnego przedsiębiorcę – poinformował rzecznik prasowy Komendanta Głównego Żandarmerii Wojskowej ppłk Artur Karpienko.

Koc zamiast thinsulate

O sprawie pisał wcześniej "Tygodnik Podhalański".  Chodziło o to, że od kilku lat firma produkująca wojskowe buty 933/Mon i 933 A/MON miała stosować w nich zamiennik thinsulatu i ocieplać trzewiki kocem obuwniczym, co nie stanowiło wystarczającej ochrony przed czynnikami atmosferycznymi.

Włókna thinsulate wyróżniają się przede wszystkim skutecznym magazynowaniem ciepła. Ich zaletą jest ich wysoka oddychalność oraz odporność na wilgoć. W rozmowie z "TP" dyrektor  DEMARU w Nowym Targu Jarosław Suliga stwierdził, że zastosowany przez nich materiał ma takie same właściwości ocieplające jak thinsulate. Co więcej, umowa miała nie zobowiązywać do użycia konkretnego rodzaju włókien. Wojsko Polskie miało zakupić łącznie ok. 150 tysięcy par wadliwych butów.

Wartość kontraktu to niemal 68 mln zł

Przedsiębiorca z Nowego Targu usłyszał zarzut doprowadzenia komendantów 2. Regionalnej Bazy Logistycznej w Warszawie i 3. Regionalnej Baz Logistycznej w Krakowie do niekorzystnego rozporządzenia mieniem o wartości 67 974 117,30 zł w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.

Właścicielowi firmy DEMAR zarzuca się, że wprowadził w błąd, co do jakości trzewików dostarczanych do Sił Zbrojnych RP. Określoną w specyfikacji produktu tkaninę o odpowiedniej jakości zastąpił dużo tańszym materiałem, który nie spełniał zakładanych parametrów. Jest to przestępstwo określone w artykule 286 par. 1 kodeksu karnego. Grozi za to kara do ośmiu lat pozbawienia wolności.

Żandarmeria Wojskowa na poczet przyszłych kar dokonała zajęcia ruchomości, gotówki i papierów wartościowych o wartości nie mniejszej niż 30 mln zł.

ja

Czytaj także:

Lubię to! Skomentuj30 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo