Rosja nie chce kryptowalut. „Są niebezpieczne dla rubla, kopaczy i polityki pieniężnej”

Rosja obawia się kryptowalut.
Rosja obawia się kryptowalut.
Bank Rosji opublikował raport z którego wynika, że kryptowaluty są niebezpieczne dla rubla, stwarzają ogromne ryzyko dla klientów indywidualnych, tak zwanych kopaczy i dla polityki pieniężnej państwa.

Zakaz kopania i posiadania kryptowalut

20 stycznia Bank Rosji opublikował raport, w którym proponuje zakazu kopania i posiadania wszelkich kryptowalut dla firm.

Polecamy:

Woś: Dzięki, panie Gierek

Młody lekarz narzeka na zarobki i rozpalił sieć. Takiej odpowiedzi się nie spodziewał

Dokument nosi tytuł „Kryptowaluty: trendy, ryzyka, regulacje”. Zaprezentowano go na konferencji Banku Rosji. Elżbieta Daniłowa, przewodnicząca Stabilności Finansowej w rosyjskim Banku Centralnym mówiła o tym, że kryptowaluty niekorzystnie wpływają na obieg i warunki polityki pieniężnej.

Z raportu wynika, że w ciągu ostatnich lat obywatele Rosji sprzedali kryptowaluty o łącznej wartości 5 miliardów dolarów. Zdaniem twórców dokumentu tokeny mają ograniczone możliwości w związku ze standardowymi płatnościami. Wszelkie działania na kryptowalutach skupione są na transakcjach spekulacyjnych. I to wzbudza obawy rosyjskiej instytucji.

Ze szkodą dla polityki państwa i kopaczy

Ryzykowne zmiany rynkowe wirtualnych aktywów, jak i jego aktywność może doprowadzić do wielu oszustw i mieć bezpośredni wpływ na interesy klientów indywidualnych (tzw.: kopaczy) – przekazuje raport Banku Rosji.

Ponadto kryptowaluty mogą stwarzać pewien rodzaj konkurencji dla walut fiduracyjnych, czyli takich, które nie mają oparcia w dobrach materialnych, takich jak złoto. Kryptowaluty mogą też zmniejszać kondycję krajowego rynku finansowego, w tym różnych inwestycji. Rubel należy do walut fiduracyjnych.

Podobnie jak dolaryzacja, kryptoizacja ogranicza suwerenność polityki pieniężnej, co może z kolei zmuszać bank centralny do utrzymywania wyższych stóp w celu powstrzymania inflacji – twierdzą Rosjanie.

Bank Rosji chce więc zakazu działalności związanych z tymi aktywami: płatności, emitowania i organizowania obiegu, oraz zakazu inwestycji w kryptowaluty przez instytucje finansowe. 

Kryptowaluty, ślad węglowy, zmiany klimatu

Wprowadzenie zakazu na kopania kryptowalut może też ograniczyć „bezproduktywną konsumpcję energii elektrycznej”, która odpowiada między innymi za ślad węglowy i zmiany klimatu.

Bank Rosji zapowiedział bardziej wnikliwe monitorowanie transakcji kryptowalutami, a także zwiększenie liczby informacji o działaniach rosyjskich klientów zagranicznych platform wymiany. 

Poinformowano także, że Bank Rosji nie opowiada się za wprowadzeniem zakazu posiadania lub generowania kryptowalut dla osób fizycznych.

KW

Czytaj dalej:

Solidarna Polska pójdzie do wyborów z PiS? „Na pierwszym miejscu jest Polska”

Sebastian Kaleta: Kary TSUE to eksperyment na Polsce

Tusk: "Suski udowodnił, że PiS podsłuchiwał Pegasusem. Nie ma lepszego dowodu"

Słynny pirat drogowy uniewinniony. Chodzi o rajdy pod Kielcami i w Warszawie

Złe wieści o Wałęsie. Szczepił się, a zachorował na COVID-19. "Nie mogę rozgrzać ciała"

Lubię to! Skomentuj7 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka