Sebastian Kaleta: Kary TSUE to eksperyment na Polsce

Wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta z Solidarnej Polski. Fot. Fot. PAP/Paweł Supernak
Wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta z Solidarnej Polski. Fot. Fot. PAP/Paweł Supernak
Nigdy wcześniej wobec nikogo nie zasądzano w UE w takim trybie podobnych kar, jak TSUE nakłada obecnie na Polskę – mówił wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta Sławomirowi Jastrzębowskiemu.

Sebastian Kaleta gościem Jastrzębowski Wyciska

Sebastian Kaleta, polityk Solidarnej Polski, był gościem programu Jastrzębowski Wyciska. Wiceminister sprawiedliwości odniósł się między innymi do kary „za Turów”, nałożoną na Polskę przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Polecamy:

Tusk: "Suski udowodnił, że PiS podsłuchiwał Pegasusem. Nie ma lepszego dowodu"

Słynny pirat drogowy uniewinniony. Chodzi o rajdy pod Kielcami i w Warszawie

20 września 2021 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) postanowił, że Polska ma płacić Komisji Europejskiej 500 tys. euro dziennie za niewdrożenie środków tymczasowych i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów. Komisja Europejska poinformowała w środę, że termin końcowy na zapłatę kar dotyczących kopalni Turów minął we wtorek i nie otrzymała od Polski środków. Rzecznik KE Balazs Ujvari wskazał, że w kolejnym kroku KE potrąci pieniądze z płatności należnych Polsce z budżetu UE.

– Jeśli w lutym Trybunał Konstytucyjny wyda wyrok, zgodnie z wnioskiem Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobry, polski rząd będzie miał podstawę, by uchwalać przepisy, które pozwolą korygować potrącane przez Unię Europejską środki – mówił Sebastian Kaleta.

Wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta w Jastrzębowski Wyciska


"Oni nam zabierają, my nie płacimy"

– Oni nam zabierają, my im nie płacimy – podsumował krótko strategię polskiego rządu polityk Solidarnej Polski.

W praktyce może to oznaczać, że Polska będzie odprowadzała do unijnego budżetu mniejszą składkę. – Wiemy doskonale, że zachodnie firmy mają ogromne korzyści z obecności na polskim rynku, wiemy, jakie to oznacza straty dla polskiej gospodarki – mówił wiceminister, zapytany o dysproporcje między możliwościami budżetowymi UE i Polski. – Także na gruncie polityki klimatycznej możemy szukać rekompensaty za ten bezprawny szantaż – dodał.

– Tworzy się dziś narzędzia służące opresji wobec Polski, narzędzia, które formalnie, nie tylko ekonomicznie mają z nas uczynić kraj peryferyjny – mówił Kaleta. Proponuje się narzędzia, które de facto podporządkowywałyby polską konstytucję w każdym aspekcie ocenie TSUE.

– Ministerstwo Sprawiedliwości i Solidarna Polska myśli w tej sprawie wiele kroków do przodu. Błyskawicznie opracujemy rozwiązania, które spowodują, że nie będziemy tracili – zapewnił wiceminister resortu sprawiedliwości.

KW

Czytaj dalej:

Złe wieści o Wałęsie. Szczepił się, a zachorował na COVID-19. "Nie mogę rozgrzać ciała"

Spotkanie Blinken-Ławrow. Amerykanie ostrzegają Rosję przed naruszeniem granic Ukrainy

Podwyżka dla Trzaskowskiego niesprawiedliwa? Publicysta: Wstrzymajmy się z ocenami

Premier zaskoczył na konferencji. Zmiany w Polskim Ładzie

Rząd podjął decyzję. Nowe sposoby walki z Omikronem

Lubię to! Skomentuj17 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka