W liczbie samobójstw niechlubny rekord biją dziewczynki. Fot. Pixabay
W liczbie samobójstw niechlubny rekord biją dziewczynki. Fot. Pixabay

Rośnie liczba samobójstw wśród dzieci i młodzieży. Nawet 7-latki odbierają sobie życie

Redakcja Redakcja Wychowanie Obserwuj temat Obserwuj notkę 44
W 2021 r. 1439 dzieci i nastolatków podjęło próbę samobójczą, z czego 127 prób zakończyło się śmiercią. W porównaniu do roku 2020 oznacza to 77 procentowy wzrost zachowań samobójczych wśród młodzieży - wynika z raportu serwisu "Życie warte jest rozmowy". Wcześniej podobne dane opublikowała również KGP.

1,5 tys. dzieci i młodzieży próbowało odebrać sobie życie

"W 2021 roku 1496 dzieci i nastolatków poniżej 18. roku życia podjęło próbę samobójczą, aż 127 z tych prób zakończyło się śmiercią. W stosunku do 2020 roku jest to wzrost odpowiednio o 77 proc. zachowań samobójczych oraz o 19 proc. śmierci samobójczych" - zaznaczyli autorzy raportu.

Według nich, szczególnie niepokojący jest wzrost dotyczący podejmowania zachowań samobójczych w grupie dziewczynek - w 2021 roku Komenda Główna Policji zarejestrowała wzrost o 101 proc.

W liczbie samobójstw przodują dziewczynki

Według danych Komendy Głównej Policji od początku stycznia do końca listopada w Polsce doszło do 1 339 prób samobójczych dzieci i nastolatków w wieku od 7 do 18 lat. W zeszłym roku aż 962 dziewczynek próbowało odebrać sobie życie. Z danych KGP wynika, że w przedziale wiekowym od 7 do 12 lat takich prób było 51, a w grupie wiekowej od 13 do 18 lat - aż 911.

W przypadku chłopców w wieku od 7 do 18 lat policjanci w zeszłym roku odnotowali 377 prób samobójczych. 353 przypadki dotyczyły chłopców w przedziale wiekowym od 13 do 18 lat, a 24 - chłopców w wieku 7-12 lat.

Najwięcej prób w zeszłym roku wśród dziewczynek w przedziale wiekowym 13-18 lat było w województwie pomorskim (187), śląskim (132) oraz małopolskim (106). Najmniej natomiast było w woj. opolskim (7), lubuskim (9) i kujawsko-pomorskim (25). Z kolei wśród chłopców w tym samym przedziale wiekowym najwięcej przypadków, gdy próbowali odebrać sobie życie policjanci odnotowali w województwie pomorskim (73), śląskim (47) i łódzkim (38). Najmniej w woj. opolskim (3), lubuskim (4) i kujawsko-pomorskim (5).

Policja nie ma pełnych danych

Od stycznia do końca listopada 2021 roku życie odebrało sobie 47 dziewczynek i 72 chłopców.

Porównując dane Komendy Głównej Policji z niecałego 2021 roku do całego 2020 roku wynika, że w zeszłym roku było prawie 500 prób samobójczych więcej. Według statystyk w 2020 roku w całym kraju policjanci odnotowali 843 prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży w wieku od 7 do 18 lat, z czego 538 dotyczyło dziewczynek, a 305 - chłopców.

"Dane Komendy Głównej Policji pokazują nam tylko te próby oraz śmierci samobójcze, o których zostały powiadomione organy ścigania. Według Światowej Organizacji Zdrowia na każdą odnotowaną w oficjalnych rejestrach śmierć samobójczą młodej osoby przypada od 100 do 200 prób. Jeśli założymy, że współczynnik ten jest adekwatny do Polski, to próbę odebrania sobie życia w ubiegłym roku podjęłoby od 12 700 do 25 400 osób poniżej 18. roku życia" - stwierdzili autorzy raportu serwisu "Życie warte jest rozmowy".

Jak rozpoznać sygnały

Jak wyjaśnili, sygnałami, które mogą zapowiadać podjęcie takiej próby przez dziecko, są m.in. długotrwała zmiana nastroju, zmiany sposobu odżywiana się, trudności z koncentracją, niechęć do rozmów i spotkań czy nagłe akty agresji lub autoagresji.

- Pamiętajmy, że osoba zagrożona samobójstwem może mówić o popełnieniu samobójstwa, mieć problemy z jedzeniem i spaniem, drastycznie zmieniać swoje zachowanie, czy wycofywać się z kontaktów towarzyskich  - powiedział rzecznik Komendy Głównej Policji inspektor Mariusz Ciarka.

- Osoba zagrożona samobójstwem mogła wcześniej podejmować próby pozbawienia siebie życia lub okaleczać się. Jedną z przyczyn samobójstwa mogą być również doświadczenia utraty, między innymi bliskiej osoby, ale również ważnych dla niej wartości, planów, czy idei - tłumaczył policjant.

Słuchaj swojego dziecka

Wskazał, że osoby planujące popełnić samobójstwo często dają sygnały ostrzegawcze, cicho wołając o pomoc. - Jeśli ktoś zwierza się tobie, że myśli o samobójstwie lub ujawnia przytoczone symptomy, szukaj pomocy u osób oraz w instytucjach pomocowych takich jak psycholog, psychiatra, Ośrodek Interwencji Kryzysowej, czy Poradnia Zdrowia Psychicznego - podkreślił Ciarka.

Lucyna Kicińska, członkini Prezydium Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego oraz Zespołu Roboczego ds. Prewencji Samobójstw i Depresji przy Radzie ds. Zdrowia Publicznego Ministerstwa Zdrowia, przestrzega, że dzieci, zwłaszcza dziewczynki, mogą nie mówić wprost, że mają myśli samobójcze, tylko, że są smutne, gorzej się czują. Nie wolno bagatelizować ich obniżonych nastrojów, które są często brane jako objaw dojrzewania albo efekt zamknięcia z powodu pandemii.

Gdzie szukać pomocy?

Pomocy dla dziecka należy szukać m.in. w aktualnie działających Centrach Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży, szkolnych gabinetach pomocy psychologiczno-pedagogicznej, poradniach zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży, ośrodkach interwencji kryzysowej i pomocy społecznej i powiatowych centrach pomocy rodzinie.

Pomoc można uzyskać dzwoniąc na jeden z telefonów zaufania: 800702222, telefon Zaufania dla Dorosłych – 116 123, telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży – 116 111, czy dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka – 800 12 12 12.

Można również szukać pomocy w serwisie „Życie warte jest rozmowy” www.zwjr.pl , który prowadzi Polskie Towarzystwo Suicydologiczne.


Czytaj także:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj44 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo