Zmarł Roman Kostrzewski. Fot. Źródło: Oficjalna strona zespołu: kat-rk.pl
Zmarł Roman Kostrzewski. Fot. Źródło: Oficjalna strona zespołu: kat-rk.pl

Zmarł lider Kata Roman Kostrzewski

Redakcja Redakcja Muzyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 27
10 lutego zmarł Roman Kostrzewski, wieloletni wokalista metalowego zespołu Kat. Muzyk od jakiegoś czasu przebywał w hospicjum.

Zmarł Roman Kostrzewski

10 lutego, po ciężkiej chorobie, zmarł zmarł Roman Kostrzewski, wieloletni wokalista metalowego zespołu Kat. Muzyk od jakiegoś czasu przebywał w hospicjum.


Informacje o złym stanie zdrowia muzyka pojawiły się już w 2019 roku, kiedy zespół Kat & Roman Kostrzewski odwołał kilka swoich koncertów, w związku z operacją, jaką przechodził wokalista. Na początku 2020 roku na facebookowej stronie grupy poinformowano o stanie zdrowia Kostrzewskiego.

— Romek boryka się z problemami zdrowotnymi. Nie chcemy wdawać się w niepotrzebne szczegóły, więc powiemy tylko, że tym razem nie chodzi o przeziębienie i sprawa wymaga poważniejszych kroków — podano w komunikacie.

W sierpniu zeszłego roku media obiegła informacja na temat koncertu charytatywnego organizowanego z udziałem wielu gwiazd, które postanowiły wesprzeć Kostrzewskiego w walce z nowotworem.

Zobacz też:

Zespół o zaległościach, opóźnieniach i stanie zdrowia wokalisty

Kilka dni temu na oficjalnej stronie zespołu pojawił się wpis, w którym muzycy poinformowali o zaległościach w działalności grupy oraz opóźnieniu w powstawaniu solowego albumu Kostrzewskiego.

— Pytacie też jak się ma sprawa nowej solowej płyty Romka. Niestety przeciwności z jakimi Romek obecnie się zmaga nie pozwalają mu na pilnowanie wszystkiego jak dawniej, a my dopiero ogarniamy te sfery zespołowej działalności, które dotąd spoczywały tylko na jego barkach — czytamy. 

Nie żyje Roman Kostrzewski. Kim był?

Kostrzewski był muzykiem, wokalistą i autorem tekstów. Należał także do akademii fonograficznej ZPAV. Przez wiele lat śpiewał w zespole Kat, którego początku sięgają 1979 roku, kiedy to Piotr Luczyk wraz z perkusistą Ireneuszem Lothem założyli grupę. Przez początkowe lata formacja wykonywała muzykę instrumentalną z gatunku heavy metal. W 1981 dołączył do niej Roman Kostrzewski, który udzielał się w zespole do 2004 roku, dzięki czemu stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich wokalistów metalowych. Wraz z zespołem wydał sześć albumów studyjnych oraz zdobył liczne nagrody i wyróżnienia. Artysta nagrał także trzy solowe albumy studyjne.

W 2004 roku doszło do rozłamu w formacji, kiedy to Piotr Luczyk usunął z niej Kostrzewskiego. Rok później poinformowano o założeniu nowego, funkcjonującego do dziś zespołu – Kat & Roman Kostrzewski. 

Kostrzewski wychował się w domu dziecka. Często przyznawał, że miało to ogromny wpływ na jego światopogląd oraz twórczość. Miał czwórkę dzieci: córki Natalię i Carmen oraz synów Natana i Juliana.

RB


Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura