Boris Johnson z wizytą w Warszawie. Anglia składa Polsce obietnice

Boris Johnson i Mateusz Morawiecki podczas wspólnej konferencji prasowej (źródło: PAP)
Boris Johnson i Mateusz Morawiecki podczas wspólnej konferencji prasowej (źródło: PAP)
W czwartek miało miejsce spotkanie Mateusza Morawieckiego oraz premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona. Jego tematem było bezpieczeństwo w regionie ze szczególnym uwzględnieniem konfliktu na linii Rosja-Ukraina. — Polska i Wielka Brytania stoją jednoznacznie po stronie pokoju, spokoju i bezpieczeństwa; bardzo dziękuję za bardzo aktywną rolę premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona w tym bardzo ważnym zadaniu; tylko przez spójną politykę pokój może być utrzymany — mówił premier.

Brytyjski premier Boris Johnson odwiedził Warszawę w czwartek po południu. Celem wizyty była rozmowa z premierem Mateuszem Morawieckim, podczas której poruszono temat trudnej sytuacji związanej z agresywnymi działaniami Rosji wobec Ukrainy.

— Rosja stawia przed nami taką alternatywę - albo będzie suwerenna, z zachowaniem integralności terytorialnej Ukraina, albo będzie pokój i spokój. To jest fałszywa alternatywa. Chcemy prawa narodów, państw do samostanowienia, prawa do obrony swojej integralności terytorialnej i chcemy oczywiście także spokoju, pokoju — oznajmił podczas konferencji prasowej premier Morawiecki.

— Dlatego właśnie wzmacniamy wschodnią flankę NATO, wzmacniamy pokój w tej części Europy. Bo możemy być pewni, że tylko poprzez wspólne działania, spójną politykę, ten pokój może być utrzymany — dodał.

Johnson: Jeżeli Polsce coś grozi, to tak naprawdę groźba dotyczy nas wszystkich

Podczas konferencji prasowej, Boris Johnson oświadczył gotowość Wielkiej Brytanii do pomocy w razie jakiegokolwiek zagrożenia Polski.

— Sto ostatnich lat pokazało nam, że jeżeli Polsce coś grozi, grozi agresja, zagrożone są polskie granice lub jej stabilność, to tak naprawdę groźba dotyczy nas wszystkich — oznajmił Johnson.

— Kiedy Polska jest zagrożona, Wielka Brytania zawsze jest gotowa pomóc, podobnie jak Polska zawsze była i jest gotowa pomóc nam — dodał.

Zobacz też:

Morawiecki i Johnson o bezpieczeństwie na Zachodzie

Premier Morawiecki określił działalność krajów Europy Zachodniej jako “geopolityczną drzemkę”. Dodał, że kontakt z zewnętrznym agresorem jest dla Zachodu wielkim wyzwaniem.

— Czas, żeby świat, żeby Zachód Europy w szczególności, wyrwał się z geopolitycznej drzemki — mówił Morawiecki. — Konfrontacja, nie tylko z zewnętrznym agresorem, ale także z własnymi błędnymi wyobrażeniami, jest dzisiaj wyzwaniem dla Zachodu. Nasz wspólny głos ma służyć temu, żeby do tego otrzeźwienia doszło i żeby wszyscy jednym głosem mówili o tym, że ważny jest pokój, bezpieczeństwo i wolność — dodał.

— Słowo “Zachód” to nie może być tylko określenie kierunku geograficznego — podkreślał polski premier. 

— To jest jednocześnie też pewna idea, idea utrzymania pokoju, dobrobytu i bezpieczeństwa — zaznaczył.

Premier Wielkiej Brytanii: Każdy naród ma prawo do tego, by wybrać kto nim rządzi

Boris Johnson skomentował sytuację na Ukrainie oraz poinformował o wysłaniu do Polski 350 brytyjskich żołnierzy. Podkreślił, że dołączają oni “do innych żołnierzy sił międzynarodowych NATO, którzy ramię w ramię z polskimi żołnierzami pragną nieść nie tylko Polsce, ale Europie i całemu światu pokój i stabilność".

— Polska i Wielka Brytania nie przyjmie świata, w którym jakiś wielki sąsiad może nękać albo atakować innego sąsiada. Nie zaakceptujemy, ponieważ uważamy, że każdy naród bez względu na to, gdzie żyje ma prawo do tego, by wybrać tego, kto nim rządzi i ma również prawo decydować do jakiej organizacji międzynarodowej pragnąłby wstąpi — mówił brytyjski szef rządu na temat agresji Rosji wobec Ukrainy.

Po spotkaniu, premierzy Polski i Wielkiej Brytanii złożyli wizytę w siedzibie 1. Warszawskiej Brygady Pancernej im. generała Tadeusza Kościuszki w warszawskiej Wesołej, gdzie spotkali się z brytyjskimi żołnierzami stacjonującymi na terytorium RP.


RB


Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj90 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka