TSUE odrzucił skargi Węgier i Polski. Fot. PAP/EPA
TSUE odrzucił skargi Węgier i Polski. Fot. PAP/EPA

Mechanizm warunkowości. TSUE odrzucił skargi Polski i Węgier

Redakcja Redakcja UE Obserwuj temat Obserwuj notkę 118
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej oddalił w środę wniesione przez Węgry i Polskę skargi dotyczące mechanizmu warunkowości, który uzależnia korzystanie z finansowania z budżetu Unii od poszanowania przez państwa członkowskie zasad państwa prawnego.

TSUE odrzucił skargi Polski i Węgier

"Mechanizm ten został przyjęty na właściwej podstawie prawnej, zachowuje spójność z procedurą ustanowioną w art. 7 TUE i nie przekracza granic kompetencji przyznanych Unii, a także szanuje zasadę pewności prawa" - uznali sędziowie Trybunału. 

Polecamy:

Czy istnieje wypalenie zawodowe wśród polityków? - ujawnia Zbigniew Girzyński

Polski Ład dla firm - ulgi i estoński CIT

Rozporządzenie dotyczące mechanizmu wiążącego dostęp do środków unijnych z kwestią praworządności, któremu sprzeciwiała się Polska i Węgry zostało wynegocjowane między prezydencją niemiecką w Radzie UE, Parlamentem Europejskim i przegłosowane w listopadzie 2020 r. na spotkaniu ambasadorów państw członkowskich. Ostatecznie unijni liderzy porozumieli się w tej sprawie na szczycie w Brukseli w grudniu 2020 r.

W konkluzjach szczytu zawarto zapis, że samo ustalenie, iż doszło do naruszenia zasady państwa prawnego nie wystarczy do uruchomienia zawartego w rozporządzeniu mechanizmu blokowania środków unijnych. Musi bowiem zostać wykazany związek pomiędzy tym naruszeniem, a ryzykiem uszczerbku dla unijnych środków. Konkluzje zawierają też zapis, że celem rozporządzenia jest ochrona budżetu UE, w tym Next Generation EU (funduszu odbudowy), należytego zarządzania finansami oraz ochroną interesów finansowych Unii.

Rozporządzenie weszło w życie 1 stycznia 2021 r. Rada Europejska zwróciła się do Komisji o opracowanie wytycznych dotyczących stosowania mechanizmu i zastrzegła, że będzie on mógł zostać uruchomiony dopiero po przyjęciu tych wytycznych. Jednocześnie, w marcu ub.r. dwa państwa członkowskie - Polska i Węgry - zaskarżyły ten mechanizm do TSUE.

Polski TK zajmuje się unijnymi przepisami

W środę unijnymi przepisami, które umożliwiły stworzenie mechanizmu warunkowości, po wniosku Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobry na rozprawie w pełnym składzie zajmuje się polski Trybunał Konstytucyjny. Ziobro wniósł do TK o uznanie unijnych przepisów w rozumieniu umożliwiającym wprowadzenie mechanizmu warunkowości za niezgodne z polską konstytucją.

KW

Czytaj dalej:

Czy PiS zamrozi raty kredytów hipotecznych? Na razie nie. NA RAZIE…

Zgłoś szkalowanie Papieża Polaka na stronie Ordo Iuris

Szef Państwowego Zakładu Higieny o COVID-19. Jakie ryzyko zgonu u niezaszczepionych?

Był w Miami, teraz Grodzki leci do Kijowa

Zamknij okna, przeparkuj samochód. Pojawiły się ostrzeżenia

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka