Fot. Twitter
Fot. Twitter

Zdjęli Chrystusa z krzyża i ukryli go w schronie przeciwlotniczym

Redakcja Redakcja Zabytki Obserwuj temat Obserwuj notkę 4
We Lwowie od kilku dni trwa zabezpieczanie cennych zabytków. Świat obiegło zdjęcie figury Chrystusa pochodzącej z ormiańskiej katedry we Lwowie.

Chrystus w bunkrze

Niektóre witraże i rzeźby są rozbierane i będą przechowywane w schronach. Część jest zabezpieczona specjalnymi ekranami. 

Jednym z takich zabytków sakralnych, który ukryto w specjalnym bunkrze przeciwlotniczym, jest figura Jezusa Ukrzyżowanego z drewnianego ołtarza Golgoty, który znajdował się na podwórku katedry ormiańskiej we Lwowie. Jest to jeden z najstarszych posągów na Ukrainie. Ostatni raz ta XIV-wieczna rzeźba została zdjęta w czasie II wojny światowej.

"Chrystus zdjęty z krzyża i złożony do grobu. Oby szybko zmartwychwstał" – piszą pod fotografią internauci.

Zafoliowane rzeźby

W mieście nikogo nie dziwi już widok obitych blachą budynków i posągów owiniętych folią oraz materiałami ogniotrwałymi i ochronnymi. 


Zbiórka na na ochronę dobór kultury Lwowa

Ponad 600-letnie miasto jest prawdziwą perłą, jeśli chodzi o zabytki. We Lwowie zachowało się bowiem ponad 2,5 tysiąca zabytków historycznych i obiektów architektury. Historyczne centrum Lwowa zostało w 1998 r. wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Decyzję o ochronie zabytków przed działaniami wojennymi podjęła Rada Miejska Lwowa. Prace nad ochroną zabytków wykonują zawodowi lwowscy konserwatorzy. Pieniądze na zakup potrzebnych materiałów miasto otrzymało również ze zbiórki konserwatorów z Polski.

W Krakowie prowadzona jest specjalna zbiórka na ochronę dobór kultury Lwowa. Najpilniej potrzebne są: gaśnice piankowe i proszkowe, koce gaśnicze i inne tkaniny niepalne, wełna mineralna do zabezpieczenia witraży i okien w muzeach hełmy przeciwpożarowe, odzież niepalna.

W Ukrainie jest 7 obiektów Światowego Dziedzictwa, głównie we Lwowie i Kijowie. Lwów, Kijów i Charków należą do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO. Agresor rosyjski zniszczył już wiele zabytków we wschodniej Ukrainie. UNESCO pracuje nad oceną strat.

ja

Czytaj także:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj4 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura